26 Ноември, 2022
0.0308

Србија нема да биде паркинг за емигранти, вели Вучиќ

Објавено во: Балкан 03 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Србија нема да биде паркинг за емигранти, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Заедно со унгарскиот премиер Виктор Орбан и австрискиот канцелар Карл Нехамер разговара за емигрантската криза и заедничките акции против организираниот криминал и шверцот. Вучиќ вели дека Србија е специфичен случај во смисла на емигрантите, бидејќи има пораст на бегалци од Израел, Пакистан и останатите земји од Блискиот Исток, но и од Русија и Украина.

„Тоа е голем товар за една мала земја. Зборувавме за миграциите и сакам да ги информирам сите дека Србија до крајот на годината ќе се усогласи со визната политика на Европската Унија. Србија нема да може да се користи како земја за пристигнување. Луѓето во Белград не знаат со колку проблеми се соочува нашата полиција, и сега решивме со заедничка работа да им помогнеме и на Австрија и на Унгарија и на Србија“, додаде Вучиќ.

Рече дека ќе го почитуваат меѓународното право и ќе ги разберат луѓето кои се во тешка ситуација, но ќе ја зачуваат безбедноста. Најави дека на 7 октомври во Белград ќе биде потпишан договор, а потоа ќе биде направен и акциски план. Инаку, поради војната во Украина голем број бегалци се засолнија во европските земји. 

foto EPA-EFE

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

(ВИДЕО) Луѓето го гаѓаа Курти со цреши затоа што постигна договор со Србија

(ВИДЕО) Луѓето го гаѓаа Курти со цреши затоа што постигна договор со Србија

НОВО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА! Момчето било претепано после тренинг, поради ударот во главата не може да јаде

НОВО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА! Момчето било претепано после тренинг, поради ударот во главата не може да јаде

УЧЕНИЦИТЕ МОЖАТ ДА ЗАВРШАТ И ВО ЗАТВОР - двајца од насилниците од Трстеник се полнолетни, дали ќе се спасат само со бркање

УЧЕНИЦИТЕ МОЖАТ ДА ЗАВРШАТ И ВО ЗАТВОР - двајца од насилниците од Трстеник се полнолетни, дали ќе се спасат само со бркање

БЕШЕ ОМИЛЕН ЛОКАЛ И НА МНОГУ ПОЗНАТИ СКОПЈАНИ - што го предизвика пожарот во познатиот белградски ресторан Франш

БЕШЕ ОМИЛЕН ЛОКАЛ И НА МНОГУ ПОЗНАТИ СКОПЈАНИ - што го предизвика пожарот во познатиот белградски ресторан Франш

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО СТАВ - Америка преку Украина води војна против Русија

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО СТАВ - Америка преку Украина води војна против Русија

Ослободени црногорските татко и ќерка обвинети за шверц на 1,2 тони кокаин со банани

Ослободени црногорските татко и ќерка обвинети за шверц на 1,2 тони кокаин со банани

ЕУ СЕ ПРЕДОМИСЛИ, нема да даде грант од 28 милиони евра за Драч, има резерви за транспарентноста на албанската влада

ЕУ СЕ ПРЕДОМИСЛИ, нема да даде грант од 28 милиони евра за Драч, има резерви за транспарентноста на албанската влада

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел