19 Ноември, 2018
0.3073
    ALK 8249.6    0%     CEVI 1000.65    0.06%     GRNT 824.44    -0.12%     KMB 5248.77    -0.75%     MERM 1999    -1.09%     MPT 48858.85    -1.15%     MTUR 5000    0%     NEME 1250    0%     OHB 6700    -0.74%     RMDEN14 96.4    0.1%     RMDEN17 96.6    0.1%     RZLE 21    31.25%     SBT 2151    -9.06%     STB 1287.47    0.1%     STBP 1255    0.08%     TETE 2430.04    -2.72%     UNI 2301    -1.16%     VITA 9200    0.12%

СРБИНКА НАШЛА РАБОТА ВО ДАНСКА, А ПО МЕСЕЦ ДЕНА ЗАБРЕМЕНИЛА: Како реагирале во фирмата?

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2018

Изјавата на Милена Антиќ за РТС пред Министерството за труд и социјална политика, дека работодавците во Србија не сакаат жени кои по месец дена остануваат трудни, туку жени кои ќе работат поттикна бура реакции. 

Во морето од различни приказни, имаше и една Србинка кој раскажа какво искуство има со работа во Данска. 

„Се уплашив дека не сум доволно стручна кога почнав да барам работа во државите на Европската Унија, мислејќи дека немам доволно искуство и доаѓам од сиромашна држава. И за чудо ме примија и ми остануваше само да се вратам назад и да ги средам документите. Таа работа не е лесна и не трае два дена“ - вели оваа девојка. 

Објаснува дека биле максимално толерантни од фирмата во Данска. 

Но, откако забременила им пишала за новонастанатата состојба и мислела дека нема да сакаат да ја ангажираат. 

По ова добила одговор дека нив не ги интересира нејзиниот приватен живот, туку дали сака да работи или не. Данските работодавци одговориле дека ќе има право на она што законот го пропишува за трудници. Оваа жена е изненадена затоа што нив не ги интересирало дали е мажена или не, дали планира да раѓа деца или не. 

Можеби ќе ве интересира

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

ЦРНОГОРСКИ АНАЛИТИЧАР: Црна Гора морала да спречи бегство на Груевски

ЦРНОГОРСКИ АНАЛИТИЧАР: Црна Гора морала да спречи бегство на Груевски

ВИДЕО: Вака изгледа грчкиот остров Скијатос погоден од снежна бура

ВИДЕО: Вака изгледа грчкиот остров Скијатос погоден од снежна бура

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

(ВИДЕО) Сите ја паметат инфлацијата од 90-те, но еве кои земји поминаа полошо

(ВИДЕО) Сите ја паметат инфлацијата од 90-те, но еве кои земји поминаа полошо

АПСЕЊЕ ВО КОСОВО: „Паднаа“ директори во Министерство за здравство

АПСЕЊЕ ВО КОСОВО: „Паднаа“ директори во Министерство за здравство