13 Ноември, 2018
0.2755
    ALK 8291.04    -0.21%     BESK 9682    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 850    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5393.35    -0.32%     OHB 6727.78    0.6%     OKTA 5000    -2.21%     SBT 2529.55    -6.31%     STB 1288.66    1.68%     STBP 1250    0.62%     TETE 2416.06    1.86%     TKVS 5626    -3%     TNB 14790    -0.01%     TTK 1300    -0.83%

Србите добиваат четири општини, а Косово го добива Прешево?

Објавено во: Балкан 16 Август, 2018

Косовскиот весник Зери вчера објави дека група од седум српски експерти подготвила извештај, според кој Косово би ја добила општината Прешево во замена за четирите општини на северот од Косово, кои би требало да бидат дел од Србија.

,,Србија и Косово може да постигнат договор за размена на територии, со можност Прешево, да стане дел од Косово, без Бујановац и Медвеѓа, а општините на северот (Лепосавиќ, Звечан, Зубин Поток и Северна Митровица) да се припојат кон Србија. Овие општини се де факто интегрирани во економскиот систем на Република Србија и ова сценарио може да се изврши без одредени општествени и етнички турбуленции.”- наведува весникот. 

Неодамна, за опасноста од евентуално прекројување на границите на Балканот, предупреди и поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт. Во колумна за Вашингтон пост, новите поделби во регионот ги нарекува рецепт за гео-политичка нестабилност. Можната поделба на Косово, смета дека би ја отворила дебатата за Босна, но и за како што го нарекува, потешкото и по опасно прашање на Македонија.

Можеби ќе ве интересира

НИШЛИКА ОТИШЛА НА МАЛТА: Заработувам по 6 српски плати, но за ова не бев подготвена

НИШЛИКА ОТИШЛА НА МАЛТА: Заработувам по 6 српски плати, но за ова не бев подготвена

Се иселиле 10.000 лекари за да земаат и до 5.000 евра плата

Се иселиле 10.000 лекари за да земаат и до 5.000 евра плата

Наместо Вучиќ, Тачи зад Путин на прославата во Париз

Наместо Вучиќ, Тачи зад Путин на прославата во Париз

Видео од трамвајска несреќа во Белград: Сведоци раскажаа ужасни глетки

Видео од трамвајска несреќа во Белград: Сведоци раскажаа ужасни глетки

Марио се спакувал и заминал за Германија: Не отишол само поради пари, а еве како се снашол

Марио се спакувал и заминал за Германија: Не отишол само поради пари, а еве како се снашол

БУГАРИЈА БЛОКИРАНА: Која е причината?

БУГАРИЈА БЛОКИРАНА: Која е причината?

(ВИДЕО) Свлечиште уби луѓе, најмладата жртва има три години

(ВИДЕО) Свлечиште уби луѓе, најмладата жртва има три години

Албанија не дозволи на нејзина територија да влезат 52 екстремни Грци

Албанија не дозволи на нејзина територија да влезат 52 екстремни Грци

Вучиќ: Српската војска најсилна во регионот, пристигнува уште оружје

Вучиќ: Српската војска најсилна во регионот, пристигнува уште оружје