07 Август, 2022
0.0212

СРБИТЕ КОИ ОВДЕ ИМААТ ПЛАЦ ПРЕКУ НОЌ МОЖАТ ДА СТАНАТ МИЛИОНЕРИ - земјата вреди цело богатство, а порано не ја сакаа ни за бадијала

Објавено во: Балкан 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Пред околу две години, една од најубавите и најбогатите со шуми планини во Србија, Голија, го привлече вниманието на бројните купувачи.

Поради пандемијата на корона вирусот, зголемена е побарувачката за плацеви чии цени варираат од месец во месец. Главно на нагорна траекторија.

Интересот за оваа сè попопуларна туристичка дестинација во Србија најдобро се илустрира со бројки. Имено, хектар земјиште на Голија порано се продаваше за неколку стотици марки, а сега бројката се искачува и до неколку илјади евра.

До пред десет години читавме написи во весниците со наслови „Земјата нема да биде за џабе“, бидејќи комплетен имот во Пештер, Голија и Рогозна, со површина до 10 хектари, со добра шума, можеше да се купи за 10.000 евра, а често и поевтино.

Продавачите најчесто биле наследници кои немале намера да се вратат на овие простори. Ако тогаш не го продале земјиштето, денес за истата парцела можат да соберат многу повеќе пари.

Миланко Бошковиќ, сопственик на агенција за недвижности, го побара одговорот на прашањето која е тајната на наглиот скок на побарувачката што резултираше со скок на цените и дали Голија оди по стапките на Златибор.

Со оглед на тоа што проектот за развој на Голија како туристичка дестинација Владата на Србија го прогласи за проект од стратешко значење, дека ЈП скијачки центри на Србија работи на проектирање на скијачка патека и жичарница, а автопатот до Пожега ќе значи многу за отворањето на Голија, одговорот може да се погоди првиот дел од прашањето.

- Во последните две години интересот за Голија и овој регион наеднаш се зголеми. Во него најверојатно дел има најавениот автопат и изградбата на скијачка патека. Многумина сега го откриваат и го препознаваат потенцијалот на оваа планина. Цените секако се зголемија во последните неколку години поради големата побарувачка. Во моментов се продадени голем број парцели, вели Миланко за Еспресо, додавајќи дека во деведесеттите години купувале и граделе на Голија, но популарноста не била толку голема како сега.

- Луѓето од Војводина, Белград и други региони го сакаат овој југозападен регион поради природата, здравата животна средина, а Голија е и воздушна бања. Затоа цените на квадратите во Ивањица веќе традиционално се високи, а побарувачката е постојана. Заинтересирани не се само од Србија, туку и од Босна, нашинците од странство кои кога ќе се пензионираат доаѓаат да живеат во овој регион.

Освен прекрасната природа и чистиот воздух, причината за купување плацеви на оваа планина е чистата добивка.

Повеќе детали на Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска

Возачот заспал, 11 починати и 34 повредени во автобуската несреќа во Хрватска