29 Ноември, 2021
0.0197

СРБИТЕ НЕ ЧЕКААТ - уште неодобрен, го потпишаа договорот со Фајзер за нивниот лек против короната

Објавено во: Балкан 21 Ноември, 2021

Србија ќе биде меѓу првите во светот кои ќе го добијат лекот против короната на Фајзер, заедно со САД, Велика Британија и Австралија. Министерот за здравство во Владата на Република Србија, д-р Златибор Лончар, разговараше со регионалниот директор на компанијата Мохамед Хамам, кој е во посета на таа земја.

Се разговарало за деталите од потпишаниот договор за набавка на лекот на компанијата Фајзер против корона вирусот, динамиката на неговото доставување како и идните модалитети на соработка.

Знам дека досега направивте многу за да ја контролирате епидемијата, а вашата посветеност се илустрира со тоа што се сретнавме за многу кратко време, викендов. Со нетрпение очекувам понатамошна соработка и заеднички активности со цел да се стави крај на пандемијата“, изјавил Хамам.

Министерот Лончар се заблагодарил на компанијата „Фајзер“ за соработката. 

„Договорот за набавка на овој лек од страна на Фајзер досега го потпишаа САД, Австралија, Велика Британија и Србија. Тоа најдобро говори за тоа колку Србија и сето она што го правевме за време на пандемијата денес се почитува и цени во светот“, истакна министерот за здравство.

Извор и фото: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен