24 Јануари, 2020
0.0193

СРЕДБА ЗАЕВ-ЦРВЕНКОВСКИ: Разговараа за важен регионален настан

Објавено во: Македонија 17 Мај, 2019

Иницијативата на Подгорочкиот клуб, беше темата на која дискутираа премиерот Зоран Заев и екс претседателот на државата, Бранко Црвенковски. 

Двајцата разговараа да се организира регионална конференција во Скопје, на тема „Проширувањето на ЕУ на крстопат“.

Конференцијата треба да се одржи на почетокот на јуни и треба обезбеди поддршка за членство на земјите од  Балканот во Унијата.

Конференцијата се планира да заврши со декларација, која ќе им биде испратена на лидерите на ЕУ, со укажување на негативните последици на национално и регионално ниво, што би произлегле од евентуалното одлагање на овој процес.

Црвенковски е член на Подгорочкиот клуб на поранешни претседатели на држави и шефови на влади на земјите од регионот.

Можеби ќе ве интересира

Israir Airlines од летово ќе лета меѓу Тел Авив и Скопје

Israir Airlines од летово ќе лета меѓу Тел Авив и Скопје

Ангелов: Верувам дека Мицкоски му должи на Груевски затоа што е поставен за претседател на партијата

Ангелов: Верувам дека Мицкоски му должи на Груевски затоа што е поставен за претседател на партијата

Дескоска номинирана за член на Венецијанската комисија

Дескоска номинирана за член на Венецијанската комисија

Ќе останат ли должните јавни претпријатија со куси ракави - отписот на камати засега блокиран

Ќе останат ли должните јавни претпријатија со куси ракави - отписот на камати засега блокиран

СВЕДОШТВА: Армија граѓани останале со „дупки во стажот“ – ќе има ли одговорност?

СВЕДОШТВА: Армија граѓани останале со „дупки во стажот“ – ќе има ли одговорност?

Шарл Мишел денеска за прв пат во Македонија, посета за уште едно охрабрување на земјата

Шарл Мишел денеска за прв пат во Македонија, посета за уште едно охрабрување на земјата

Земјотрес го стресе Ресен

Земјотрес го стресе Ресен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи