27 Мај, 2018
0.7136
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Средствата од мерките за поврат на инвестициите ќе легнуваат на сметка за два месеци

Објавено во: Финансии 13 Мај, 2018

Средствата од мерките за поврат на инвестициите на микро, малите и средните претпријатија ќе им легнат на сметка за 60 дена откако овие субјекти успешно ќе аплицираат, изјави вицепремиерот Кочо Анѓушев за „Сител“.

- Законот стапува на сила практично од 16 мај, има огромен интерес, уште сега има апликации од 170 компании за некоја мерка од столбовите. Македонската економија мора да биде извозно ориентирана и да биде конкурентна во светот ако сака да се развие. Затоа ние ќе ги помогнеме со овие средства сите што сакаат технолошки да ги напреднат своите производни капацитети - рече Анѓушев.

Тој додаде дека од 1 јуни четири пати неделно ќе има директна авионска линија Скопје - Варшава.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Колку пари трошат Германците за здрава храна?

(ВИДЕО) Колку пари трошат Германците за здрава храна?

ЌЕ СЕЦНАТ ЛИ ПАРИТЕ ЗА ГРЦИЈА: Еврогрупата не одобри исплата на последната транша

ЌЕ СЕЦНАТ ЛИ ПАРИТЕ ЗА ГРЦИЈА: Еврогрупата не одобри исплата на последната транша

Осум работи што никогаш не треба да му ги ветувате на вашиот шеф

Осум работи што никогаш не треба да му ги ветувате на вашиот шеф

Гувернерката и министерот за финансии заедно во Брисел

Гувернерката и министерот за финансии заедно во Брисел

Расте потрошувачката на Македонците во странство

Расте потрошувачката на Македонците во странство

СЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Даваат плата од 600 евра, храна и сместување

СЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Даваат плата од 600 евра, храна и сместување

Македонија му дава на заем пари на „Југохром“ за филтри

Македонија му дава на заем пари на „Југохром“ за филтри

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот