29 Ноември, 2021
0.0204

СРПСКИ ЛЕКАР КАЖУВА КОГА ЌЕ СЕ СПАСИМЕ ОД КОРОНАТА - побрзо одошто очекуваме, но мора да се исполни еден услов

Објавено во: Балкан 21 Ноември, 2021

„Вакцинирањето на секои четири-пет месеци е антивакцинална глупост. Ситуацијата со третата доза е чиста физиологија - две вакцини и бустер доза која го подобрува и продолжува ефектот на вакцините. Двете дози во примарната здравствена заштита траат од четири до шест месеци, во зависност од вакцината. Третата доза го зголемува и го продолжува нивото на заштита. Крајно неодговорно и глупаво е да се каже дека по третата, по исто време ќе следи и четврта. Колку време ќе треба, сега не може да се каже“, вели Миланко Шеклер, вирусолог од Ветеринарно-специјалистичкиот институт во Краљево, во интервју за Блиц.рс.

Тој смета дека доминантен е видот делта, а делта плус има мали разлики од него. 

„Цела Европа влегува во студениот период од годината, кога луѓето се повеќе во затворени простории и затоа е пекол. А најголем скок на бројот на новозаразени има во земјите кои во просек имаат вакцинација, како што е ЕУ, што е околу 65 проценти или под просекот. Онаму каде стапката на вакцинација е 83-84 проценти, а каде што се искачува до 90 проценти, од вкупното население, како што се Шведска и Португалија, нема проблеми од такви размери“, вели овој српски лекар.

Вакцинација, вакцинација и само вакцинација, е неговиот одговор како да се сузбие короната.

На прашањето дали короната, како и војната, ќе трае четири години, Шеклер вели дека пандемијата ќе заврши кога и двете страни ќе бидат подготвени за примирје. 

„За да биде готов вирусот, треба да се вакцинираат повеќе од 83 отсто од населението. И ние мора да се согласиме дека треба да притиснеме 83 проценти за закцинација за вирусот да не се занимава со нас“, вели Шеклер.

Тој се уште мисли дека короната ќе заврши многу побрзо отколку што мислат луѓето. 

„Кога најмалку 83 отсто од населението се вакцинирани. Вирусот мора да се потисне со вакцинација, да почне да се прилагодува и да не прави големи проблеми, болест поради која луѓето мора да одат во болници и да бидат таму. Мора да влезе во таа ситуација“, вели овој лекар.

За антиваксерите вели дека сами по себе се најголемиот проблем. 

„Секој има право да биде глуп, да не знае ништо. Но, нивното однесување драстично се менува кога ќе се разболат и ќе заглават во болница“, вели Шеклер, кој не се плаши од заканите на антиваксерите.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен