14 Јуни, 2021
0.0217

СРПСКИ ЛЕКАР: Не си давајте бадијала пари за да мерите антитела - вакцините секако си ја вршат својата работа

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2021

Во последниве денови, имаше доста збунувачки и контрадикторни информации за тоа дали оние кои примиле вакцини треба да го проверат нивото на антитела. Вирусологот Миланко Шеклер за РТС изјави дека постојат различни тестови од различни производители и дека нема смисла да се мерат антитела и да се споредуваат различни единици кои не се стандардизирани.

На прашањето дали вакцинираните лица треба да го проверат нивото на антитела, вирусологот Миланко Шеклер одговори со контра-прашање: „Кога луѓето се вакцинираат против грип или кога вакцинираат деца, дали сте слушнале некој да проверува антитела?“

Тој посочува дека сите вакцини функционираат многу успешно, како што е прогласено од производителот, иако антителата не се тестираат.

„Проблемот настана затоа што на слободниот пазар, секој може да провери што сака за своите пари, но суштината не е разбрана - дека е потребно да има што повеќе покриеност со вакцинацијата. Кога имате покритие што треба да го имате, тоа веќе не е важно дали некој има поголеми или пониски нивоа на антитела“, објаснува Шеклер.

Тој нагласува дека има различни тестови од различни производители и дека нема смисла да се споредуваат.

„Кога ќе ги споредите вредностите што ги добивате со ваква анализа, тогаш тоа е како да споредувате различни единици за должина, како што се палецот, стапалото, мерачот и лактот. Имате различни единици кои не се стандардизирани“, истакнува Шеклер.

Тој вели дека науката не ги утврдила референтните граници за секоја од единиците поединечно.

„Глупост е, со нив не можете да се справите дури и кога сте експерт, а камоли човек што летал да мери антитела, па добил вредност што е пониска од соседот, а тој не знае ни што бил правејќи“, истакна тој. 

„Дури и без вакцини против антитела, си ја вршат својата работа“

Запрашан како ќе знаеме без мерење на антитела кои треба да ја примат третата доза вакцина против ковид, Шеклер рече дека постојат државни тела кои ќе усвојат протоколи врз основа на кои ќе бидат јасно дефинирани целите.

„Истражувањата се прават цело време во Србија, и серолошки и вирусолошки. Нашите стандарди и нашите гранични вредности за индивидуалните вакцини ќе бидат поставени. Тие не можат да бидат исти за сите вакцини“, објаснува Шеклер.

Тој вели дека дури и во случај на кинеска вакцина, практиката покажала дека и луѓето кои не развиле антитела, имале многу лесни симптоми.

„Секој што е вакциниран со Синофарм, без оглед на нивото на антитела, таа вакцина си ја прави својата работа. Во Кина, 700 милиони луѓе се вакцинирани со кинеската вакцина, затоа погледнете ја епидемиолошката состојба. Во Кина нема други вакцини отколку што се користат кинески“, рече тој. Шеклер.

Шеклер вели дека земјата е блиску до колективен имунитет, но дека ни требаат околу 15 проценти од вакцинираните за да влеземе во ситуација да имаме едноцифрен број на заразени лица.

„Оние што сè уште чекаат што ќе се случи, па врз основа на тоа ќе одлучат дали ќе бидат вакцинирани, а се чини чекаат да видат што ќе се случи со 2.600.000 од нас вакцинираните со барем една доза, секогаш прашувам - а што вие ќе правите без нас.  Ако 2.600.000 од нас вакцинираните починат, нема ли малку да ви биде жал пшто ние настрадавме, а сите ќе преживеете затоа што бевте паметни“, се прашува Шеклер.

Тој е сигурен дека во Србија - кога ќе има над 3.500.000 милиони вакцинирани - нема да има повеќе бранови, пикови и отворање на нови ковид болници.

Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години