21 Јануари, 2021
0.0245

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

Објавено во: Балкан 25 Ноември, 2020

Драган Марковиќ Палма, лидер на Единствена Србија и член на српскиот парламент, ги повика водечките лекари, кои водат борба против епидемијата на коронавирус, „да се повлечат од јавноста и да ги остават граѓаните на мира“. Марковиќ особено го спомна епидемиологот Предраг Кон кога рече дека „кога и да го вклучи телевизорот, Кон е на една од програмите“.

„Д-р Кон, честитки, но секогаш кога ќе вклучам канал, тука е д-р Кон. И никој од тие експерти немаше точна прогноза бидејќи тие рекоа дека кога ќе дојде летото, вирусот ќе исчезне поради високите температури “, рече Марковиќ во обраќањето за време на седницата на собранието, додавајќи дека тој„ почнал да се плаши од д-р Кон“.

Тој им предложи на лекарите, кои главно зборуваат за коронавирусот во медиумите, да се појавуваат помалку во јавноста и доколку некој треба да разговара, тоа треба да бидат „лекари кои лекуваат граѓани во болници“.

„Сакам да ги замолам лекарите малку да се повлечат и психолошки да не остават на мира. Луѓето паѓаат во депресија. Не сакам веќе бре да ги гледам како одржуваат пресконференции од по два часа и да ми кажуваат што се случило оваа недела“, нагласи Марковиќ.

Според него, коронавирусот стана секојдневие со кое Србија треба да се справи, но без дополнителен психолошки удар.

Марковиќ оцени дека Србија, во однос на другите земји, многу добро се бори против вирусот, бидејќи имала добра превенција, а државата се грижи и за своите граѓани.

извор и форо. Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Tри земјотреси се регистрирани во Хрватска

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

Харадинај кажа што треба да направи Вучиќ за да се откажат од обединување со Албанија

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СРБИЈА: Вучиќ очекува утре да постигнат рекоден број вакциниции само во еден ден

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

Хрватска се празни, покуса за население колку цел еден Сплит

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме