29 Ноември, 2020
0.0216

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

Објавено во: Балкан 28 Октомври, 2020

Српскиот епидемиологот Предраг Кон синоќа изјави дека е за воведување построги мерки, но дека мора да почека да се создаде законска рамка.

„Јас не го свикувам Кризниот штаб, барем од медицинскиот дел од членовите, бидејќи се слушаме, допишуваме. Едноставно, она што се случува не е неочекувано. Сериозен скок има, а главните случувања се тука, во Белград, 590 заразени, додека во други градови бројот постепено расте. Она што се случува во Белград претходно не се случувало. Имаме зголемен број на граѓани во ковид амбулантите, како и зголемен број на оние од кои се земаат брисеви“, рече за РТС д-р Предраг Кон, а пренесува Курир.рс.

Како што рече, „треба да се очекува дека ситуацијата во Белград може дополнително да се влоши, бидејќи таму има речиси два милиони жители“.

Тој нагласи дека најголемиот број луѓе се заразиле на забави што биле тајно организирани.

„Цело време гледавме како работат инспекциските служби, а истовремено луѓето се кријат и сè уште ги организираат приватните забави. Луѓето мислат дека зборуваме за забави токму така. Во училиштата, на пример, нема пренесување. И кога ќе прашате каде се заразил некој? Потоа доаѓате до податоците, иако повеќето не знаат, тие ги споменуваат забавите и прославите на кои биле. Не се само сплавови, туку се и приватни прослави“, рече Кон.

За да може да се спроведе нешто, потенцира тој, потребна е промена во законската рамка.

„Адвокатите велат дека одредени мерки можат да се спроведат само во вонредна состојба. Не сум во можност да помогнам, бидејќи тоа не е моја професија. Сè може да се спроведе, но тоа трае. Затоа објавив на Фејсбук дека ‚нема време за убедување'“, рече Кон.

На прашањето кој број е потребен за да се воведат построги мерки, Кон рече дека е за воведување построги мерки, но дека „мора да почекаме да се направи правна рамка“.

„Ако некој што е одговорен за одредена област ви каже дека не може, тогаш тоа мора да го прифатите. Од друга страна, тука е економијата. Маската, или како што јас ја нарекувам вирус бариера, не штити сите нас. Ако ги тргнеме само кога пиеме и јадеме, а ги носиме насекаде, тоа е вистинската мерка“, рече епидемиологот и апелираше до граѓаните да не влегуваат во јавен превоз или на кој било затворен простор без маска.

„Мораме да го запреме вирусот во смисла на понатамошно пренесување. Затоа, овие наредни седум дена исто така ќе бидат лоши, и за жал, зголемувањето на бројот на смртни случаи допрва претстои. Ефективноста беше феноменална во вонредната состојба. И тогаш реков дека пандемиите не можат да се решат на кој било друг начин, и јас останав на тоа. И знам дека многумина ќе ме критикуваат - подвлече Кон.

Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија