20 Септември, 2018
0.2997
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

СТАНКОВИЌ И ПРВАТА ДОМАШНА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗОНА ВО ЛЕР: Како државата ги кочи инвеститорите

Објавено во: Економија 12 Јули, 2018

Хај Тек (Hi-Tech Corp.), првата домашна инвестиција во слободната економска зона Бунарџик, деновиве започна со пробно производство,но редовното се уште не е стартувано, затоа што сопственикот, македонскиот бизнисмен Саво Станковиќ, вели дека наишол на проблеми со инфраструктурата и со урбанистичките планови. Струја, вода, комуникации, дали навистина ќе се исплати чекањето, се прашува Станковиќ.

Тоа е негов втор, многу поголем и позначаен капацитет, покрај оној во Орешани. Камен-темелникот беше поставен на крајот од 2015 година, а требаше да започне со работа на крајот од 2016 година.

Корпорацијата произведува повеќеслојни печатени електронски плочи, кои во новиот центар треба да бидат асамблирани и да се зголеми нивната вредност на пазарот во Европа и преку Атлантикот.

ЌЕ ВРЕДИ ЛИ ЧЕКАЊЕТО?

Сега Станковиќ вели дека на патот му застанеле многу неочекувани работи. На свој грб почувствувал многу од недоследностите во системот.

„Во приватниот бизнис сум 40 години, но не очекував дека вака ќе се одолговлекуваат работите. Се надевам дека до септември се ќе биде во ред и ќе стартуваме со производството со полна гас. Деновивме го тестиравме пробно и задоволен сум на тој план. Во последните шест месеци се обидов да ги забрзам работите, но постојано имам проблеми со спроведувањето на струјата, водата, па и на гасот и комуникациите. Не може толку време да се губи, на пример,  за да се одлучи од каде да се спроведе приклучокот за струја. Постојано треба надлежните да се флексибилни со урбанистичките планови и тука решаваме банални проблеми, како тоа од која страна да биде влезот на погонот. Имам одлични односи со Дирекцијата за технолошки развојни индустриски зони, но другите служби навистина не се на нивото на задачата. Ако е ваков односот како да сме „Ветена земја“, треба да се запрашаме дали воопшто вреди да се чека толку време. Сум бил во многу слободни индустриски зони во странство и таму функционира се во интерес на производството - вели Станковиќ.

Вели дека досега ги запазил сите рокови со инвестициите и се придржува до планот од досега вложени 7,2 милиони евра во оваа инвестиција и дека го екипирал тимот од првите 100 вработувања, кои ги минале сите фази на тренинг и обука.

АМБИЦИИ ВО ЛЕР

Во текот на производството, вложувањата за 10 години треба да достигнат 20 милиони евра, а бројот на вработени да изнесува 300.

„Сите проекти се готови и компанијата воопшто не отстапи од својот план и затоа не очекував дека ќе се претвори ентузијазмот во една голгота. Работите може да ги споредите со еден автомобил, кој е вклучен, работи, но е ставен во лер и не вози. Ние треба да бидеме еден од најдобрите центри во Европа за асамблирање на електронските плочи што се произведуваат во Орешани. Тоа неколкукратно ќе го зголеми производство и извоз од она што сега се произведува таму.  Инсталирана е целата производствена опрема и чекаме на официјалниот старт во септември - додава Станковиќ.

Според првичниот план се работи за центар од 8.000 квадратни метри. Производите на Хај Тек наоѓаат широка примена во авионската, автомобилската, комуникациите и медицината, а клиенти на компанијата се големи глобални компании како „Континентал“, „Бош“, „Сименс“, „Филипс“ и други.

Парцелата на која се протега погонот е со големина од 19 илјади квадратни метри/

Александар Кузмановски

Можеби ќе ве интересира

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето