14 Јуни, 2021
0.0208

СТАНОВИ И ДО 9.000 ЕВРА ЗА КВАДРАТ ВО БЕЛГРАД - што ги крена цените во Србија

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2021

Пазарот на недвижнини во Србија, се чини, никогаш не бил поактивен, пишува Блиц.рс. Не само што се гради на секој агол, туку расте и бројот на клиенти. Побарувачката е во просек континуирано поголема од понудата во главниот град, а растот на вредноста на овој пазар е забележан и во многу други градови во Србија.

Дел поради доаѓањето на добри компании во помалите градови кои ги задржуваат луѓето во роднчуваат луѓето дома, што се должи на повисоките плати и подобри стандарди, но статистиката покажува дека цените на недвижностите растат во Нови Сад, Ниш, но и во Крагуевац, Бор, Ужице ... десет проценти за една година. Блиц ги наведува цените за секој пооделен град, и ние ви донесуваме преглед на цените по град.

Белград

Цените на недвижностите во главниот град постојано растат од почетокот на годината. Додека на најатрактивните локации, квадратен метар се продава и за 9.000 евра, на периферијата е можно да се купи недвижен имот по цена и од околу 1.000 евра, па дури и помалку.

Квадрат во центарот на градот во просек вреди 2.500 евра. Во Нов Белград цената е 1.949 евра, во Врачар во просек 2.341 евро. Во исто време, во општини како Железник, Вишњичка Бања или Калуѓерица, квадрат може да се купи во просек за 1.000 евра.

Нови Сад

По кратка пауза на почетокот на минатата година, пазарот за недвижнини во Нови Сад многу брзо се опорави од турбуленциите предизвикани од епидемиолошката состојба, а за изненадување на експертите, цените на становите почнаа да растат наместо очекуваните прогнози дека тие ќе стагнираат некое време.

Како образложение, тие го наведуваат фактот дека сè повеќе студенти се враќаат во градот, а со отворањето на сè повеќе компании, особено оние што припаѓаат на доменот на ИТ индустријата, бројот на вработени се зголеми и со тоа и куповната моќ на граѓаните, кои, за разлика од претходните години, купуваат станови на кредит.

Агент за продажба и закуп на позната агенција за недвижнини во Нови Сад за „Блиц“ вели дека во моментов во главниот град на Војводина се нудат околу 20.000 недвижнини чии цени варираат од 1.000 до 2.500 или повеќе евра во зависност од локацијата, годината на градежништво и опрема.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години