25 Март, 2018
0.0630

Станува ли дрогата број 1 извоз на Албанија?

Објавено во: Балкан 19 Септември, 2017

Цвета албанскиот нарко пазар. Според податоци на Канцеларијата на ОН за борба со дрога и криминал Албанија е држава со најевтина дрога и најголем потенцијал на корисници во регионот.

Според нивните податоци, на пазарот на наркотици иако станува збор за нелегална трговија, владејат економски закони на понудата и побарувачката – колку е поголема понудата цените се пониски.

Податоците укажуваат дека Албанија има најниски цени во регионот за хашиш и кокаин.

Според подаотците на ОНОДЦ, цената на кокаин во Албанија е просечно 80 долари додека просекот за регионот е околу 100 долари. Дури и канабисот е поевтин од другите држави во регионот – еден грам марихуана може да се добие за само пет долари додека истата количина, на пример, во Црна Гора е 26 долари.

Експертите кои работеле на тоа истражување нагласуваат дека Албанија е место на потекло на канабис и транзит држава за кокаин. Најголем дел наркотици се префрлаат во држави од Европа, но одредена количина останува во земјата што ја зголемува понудата и со тоа се намалуваат и цените.


Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?