27 Јануари, 2022
0.0275

СТАРИТЕ МИНИСТРИ ГИ ИСПРАЗНИЈА КАБИНЕТИТЕ: Напишаа објави за „Збогум“ Димитров, Царовска, Шахпаска, Шекеринска, но не и Филипче

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2022

Викендов во македонскиот Парламент ќе се дебатира за изборот на новиот владин кабинет на мандатарот Димитар Ковачевски. Министрите на екс-премиерот Зоран Заев веќе ги испразнија кабинетите, а секој со своја објава на Фејсбук се збогува и напиша за постигнатото.

Единствено сега веќе поранешниот вицепремиер за евроинтеграции, Никола Димиров крена поголема „прашина“ нагласувајќи дека самоиницијативно не си заминува, дека интереситедазамине се големи, и дома и кај соседот.

-Но, мојот влог за да останам е уште поголем. Ви ветувам отворање на еден непријатен општествен разговор за суштински промени на самиот систем. Ќе нè биде, па што сака нека биде!


Поранешната министерка за образование Мила Царовска се аблагодари на тимот, нагласувајќи дека покажале дека државата може подобро.

Од ресорот труд и социјала од каде што заминува Јагода Шахпаска, на страницата на Фејсбук стои подолг пост со детално објаснување за сработеното во изминатиот период.

Екс-министерката за одбрана, Радмила Шекеринска која за нејзиниот придонес во ресорот како признание го доби американското знаме на свечена церемонија, во објавата на Фејсбук напиша за поставените стандарди.


Нема објава за збогум од министерот за здравство Венко Филипче, единствено од неговиот Кабинет порака пред заминување напиша портпаролката Кети Гетева.Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Повторно сообраќајка во Скопје, загина повозрасен човек

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Повторно сообраќајка во Скопје, загина повозрасен човек

Кавески вели дека за 6 месеци ќе ги решат отворените прашања со Бугарија

Кавески вели дека за 6 месеци ќе ги решат отворените прашања со Бугарија

На 95 години почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица

На 95 години почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица

На 1 февруари учениците се враќаат во училишните клупи

На 1 февруари учениците се враќаат во училишните клупи

Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

ЦУК апелира граѓаните да не се движат на местото под карпата на Матка

ЦУК апелира граѓаните да не се движат на местото под карпата на Матка

Автомобил се превртел и се запалил кај кумановско Доброшане

Автомобил се превртел и се запалил кај кумановско Доброшане

Осумдесет и деветгодишен прилепчанец загина во пожар во викендица

Осумдесет и деветгодишен прилепчанец загина во пожар во викендица

Почина Венко, момчето за кое се сплоти цела Македонија

Почина Венко, момчето за кое се сплоти цела Македонија