20 Март, 2018
0.0658

Стартува вториот круг на преговорите за Брегзит

Објавено во: Свет 17 Јули, 2017

Европската унија и Велика Британија почнуваат денеска повторно преговори за излегувањето на Велика Британија од структурите на Заедницата. Се очекува преговорите да завршат до март 2019 година.

Во овој период двете страни треба да постигнат согласност за клучните прашања, меѓу кои иднината на европските граѓани, кои се засолнети на територијата на Велика Британија, како и тоа на Британците кои живеат во други европски држави.

Во оваа фаза се забележани разлики во позициите на двете страни. Од Брисел не се согласуваат за правата на европските граѓани на Велика Британија да се дефинираат преку британски закон. Предлогот на Лондон предвидува создавање на две класи европски граѓани - оние кои пристигнуваат во Велика Британија пред заминувањето нејзиното заминување од ЕУ, и оние кои пристигнуваат потоа. Оние кои пристигнале пред договорениот краен рок и престојувале во земјата 5 години без прекин, ќе имаат право да аплицираат за утврден статус. Пристигнатите потоа, нема да го имаат тоа право.

За време на разговорите ќе се разјаснат и финансиските димензии. Според експертите до четврток главните преговарачи на двете страни - Мишел Барние и Дејвид Дејвис ќе назначат работни групи кои ќе почнат да работат на овие прашања.

Преговорите за Брегзит започнаа на 19 јуни. Основната цел е да се постигне договор меѓу Брисел и Лондон за излегувањето на земјата од ЕУ, како и договарање на идните односи.

Можеби ќе ве интересира

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

Вооружен маж се забарикадирал во ресторан - има ли заложници?

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

(ФОТО) Погледнете како изгледа најоткачениот магичен хотел во светот

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

Четиринаесет годишно девојче починало од две лименки засладен алкохолен пијалок

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

ШТО НАПИШАЛА: Министерка поднесе оставка поради објава на Фејсбук

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Руски научник: Кој стои зад труењето на Скрипал и неговата ќерка?

Дали Земјата ќе остане без вода?

Дали Земјата ќе остане без вода?

Дали наскоро ќе биде решен трговскиот спор помеѓу САД и ЕУ?

Дали наскоро ќе биде решен трговскиот спор помеѓу САД и ЕУ?

Што вети кинескиот премиер Ли Кечијанг?

Што вети кинескиот премиер Ли Кечијанг?

Зошто француската полиција го приведе Саркози?

Зошто француската полиција го приведе Саркози?