19 Септември, 2020
0.0195

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 13 Август, 2020

Шефот на државата, Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои попладнево дојдоа во Вилата Водно и бараат одговор како му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тие сметаат дека е прекршен Уставот. 

Бараат објаснување зошто Пендаровски му го дал мандатот на Заев иако тој нема обезбедено 61 пратеник.

Заев го доби мандатот и најави Влада за 20 дена. 

Тој најави дека ќе бидат предложени одговорни и отчетни кадри кои, како што вели, ќе се борат против криминалот и корупцијата, прочистување на правосудството и проверка на потеклото на парите на секој функционер.

За претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ова не е случаен преседан. 

Очајни се обидите на губитникот Христијан Мицкоски да пронајде алиби за третиот негов последователен пораз на изборно соочување, стои во реакцијата на СДСМ. 

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот. 

Можеби ќе ве интересира

Димитров: Да не гледа Делчев, нема да е среќен

Димитров: Да не гледа Делчев, нема да е среќен

Димовски: Програмите за двата вида настава требаше да бидат на увид на наставниците, родителите и учениците уште во јуни

Димовски: Програмите за двата вида настава требаше да бидат на увид на наставниците, родителите и учениците уште во јуни

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик