26 Февруари, 2020
0.0190

Стимул за домашниот туризам: Кој се може да конкурира за одмор од мерката на Владата

Објавено во: Економија 19 Јуни, 2019

Хотел Аурoра Ресoрт & СПА Берово, Хотел Скардус Попова Шапка Тетово, Лаки хотел & Спа - Охрид, Хотел-Гранит - Охрид, Хотел Романтик Дојран, Хотел Бистра - С.Маврово  и други се најдоа на листата категоризирани хотели за избор на оние кои ќе решат да конкурираат за мерката на Владата за организиран одмор.

Сите работници со ниски приходи може да аплицираат за мерката одмор а тоа значи дека сите семејства кои имаат месечни примања кои не надминуваат нето износ од 22.000 денари може да конкурираат.

Пријавувајќи се на Јавниот повик работниците добиваат можност за стекнување на ваучер во вредност од 15 000 денари.

Од Владата посочуваат дека на овој начин се стимулира и развојот на домашниот туризам.

Целосната листа на хотели кои спаѓаат во мерката за одмор може да ја погледнете тука.

Можеби ќе ве интересира

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“