07 Декември, 2022
0.0246

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Од почетокот на војната во Украина, забележливо е доаѓањето на голем број Руси во Србија, пред се во Белград, а откако Владимир Путин нареди делумна мобилизација, во следните две недели се очекуваат уште околу 4.000 Руси. 

Тие, според предвидувањата дополнително ќе ги зголемат цените за изнајмување станови во главниот град.

Додека секојдневно има огласи за станови, куќи, па и гаражи кои можат да се видат први на социјалните мрежи, сведоци сме дека освен што се продаваат, се поскапуваат и недвижностите за изнајмување. Тоа најдобро на своја кожа го почувствувале учениците и нивните родители, кои во повеќе наврати ги облеале студената пот во потрага по квадратни метри станбена површина.

Сепак, донекаде подготвени за моменталната состојба на пазарот, тие можеа однапред да проценат колку може да издржи нивниот буџет и на тој начин да го стеснат нивното пребарување. Меѓу имало и станари кои се нашле во ситуација газдата да сака да ја покачи киријата за неверојатни 50 проценти.

Токму таква ситуација и се случила на една белграѓанка, која добила известување од сопственикот дека киријата по пет години престој ќе и се зголеми за 100 евра. Како што се наведува, тоа е дури 40 отсто од целата кирија, а со поскапувањето на комуналиите и храната, речиси е невозможно да се согласи со наметнатата состојба. Дополнително, добила рок да донесе одлука во следните неколку дена, а во спротивно веднаш да се исели.

Блиц.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Вагнер отвори канцеларија во Србија

Вагнер отвори канцеларија во Србија

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек