22 Мај, 2018
0.3129
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Стоиљковиќ вели дека Македонија ќе гласа за прием на Косово во Интерпол, Брнабиќ не коментира

Објавено во: Балкан 09 Септември, 2017

Пратеникот  и претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, во интервју за „Вечерње новости“ изјави дека Македонија ќе го поддржи членството на Косово во Интерпол.

Во српските медиуми се појавија наслови од типот „Ништо од пријателството: Македонија и заби нож на Србија“, „Ново предавство од Македонија“, „Заев му помага на Тачи да апси Срби“. Српските медиуми пишуваат дека со членството во Интерпол, на Косово ќе му се отвори можност да распишува потерници по невини српски државјани и со тоа злоупотреба на базата на податоци.

Стоилковиќ вели дека не добил официјален одговор од Македонија, но дека е уверен дека таква одлука е донесена.

„Без сомнеж е дека на крајот на септември Македонија ќе гласа за прием на Косово во Интерпол. А тоа ќе отвори нови тензии меѓу двете земји по дипломатскиот скандал кој се одигра меѓу Белград и Скопје“ – изјави Стоилковиќ.

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, пак, одби  да го коментира ова прашање и кажа дека ќе даде се од себе двете земји да имаат само најдобри односи.

„Србија е отворена и фелксибилна и ќе дадеме се од себе да имаме најдобри односи“ – изјави Брнабиќ за време на прославата во Белград по повод Денот на независноста на Македонија.

Таа потсети дека му испратила официјална покана на македонскиот премиер, Зоран Заев, да го посети Белград во ноември.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Ќе даваат пари за трето и четврто дете

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Катругалос: Eдно прашање влијае на друго и затоа не можеме со сигурност да говориме за договор

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Изречени „пеколни“ казни за обидот за државен удар во Турција

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Има уапсени за ќотекот на Бутарис

Бутарис нападнат и заради Македонија?

Бутарис нападнат и заради Македонија?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?