18 Јули, 2018
0.6234
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Стојменови ја намалуваат главнината во финансиското друштво

Објавено во: Финансии 10 Јули, 2018

Таткото Борис Стојменов и синовите Марјан и Емил преку јавен оглас објавуваат дека ја намалуваат основната главнина на финансиското друштво Финансиски кредитен центар БС ДОО Скопје, инаку до изминатата есен регистрирано како штедилница Мак БС.

Намалувањето на основната главнина на Друштвото , запишана во Трговскиот регистар, со изнас од 438.011.854 денари се намалува во износ  од 150.000.000 денари. Основната главнина ќе изнесува 288.011.854 милиони денари.

Семејниот собир на содружници со одлука за намера за намалување на основната главнина на Друштвото со намалување на номиналните износи на влоговите што треба да следат на 27 јули годинава, забележано во Централниот регистар на 3 јули.

Уплатени влогови поединечно се враќаат на Економско Биро ДОО Скопје за износ од 142.200.000 денари, на Емил Стојменов за износ од 3,9 милиони и на Марјан Стојменов за износ од 3,9 милиони денари.

За оваа намера е добиена согласност од Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во јуни.

Согласно одлуката и огласот, друштвото се согласува да им ги исплати побарувањата на доверителите или да им даде обезбедување за исплата на побарувањата. ДОверителите се согласни со намерата ако по 90 изминати дена не побараат исплата на побарување.

Со решение на гувернерот на Народната банка на Република Македонија,во октомври минатата година на штедилницата Мак БС од Скопје ѝ беше одземена дозволата за основање и работење заради нејзина преобразба во финансиско друштво.

Врз основа на издадената дозвола од страна на Министерството за финансии, субјектот продолжи да работи со назив Финансиски кредитен центар БС ДОО Скопје. 

Можеби ќе ве интересира

КАКО Е МОЖНО: За 36 часа заработиле 2 милијарди долари

КАКО Е МОЖНО: За 36 часа заработиле 2 милијарди долари

Интервју Пеџа Јовановиќ: НЛП-Невро Лингвистичкото Програмирање како алатка на современите менаџери

Интервју Пеџа Јовановиќ: НЛП-Невро Лингвистичкото Програмирање како алатка на современите менаџери

Додека Џеф Безос трупа богатство, илјадници работници ширум Европа мизеруваат

Додека Џеф Безос трупа богатство, илјадници работници ширум Европа мизеруваат

За нова амбалажа и нови линии производи, органски салати и хулахопки: Какви проекти добија пари од Фондот за иновации

За нова амбалажа и нови линии производи, органски салати и хулахопки: Какви проекти добија пари од Фондот за иновации

ФЕЈСБУК „ГОРИ“: Измамени деца кои сакале да заработат

ФЕЈСБУК „ГОРИ“: Измамени деца кои сакале да заработат

Кој доби јавна опомена од КХВ?

Кој доби јавна опомена од КХВ?

Се менува моделот: Какви провизии ќе наплаќа Комисијата за хартии од вредност

Се менува моделот: Какви провизии ќе наплаќа Комисијата за хартии од вредност

ТОП 15: Земји во кои живеат најмногу милијардери

ТОП 15: Земји во кои живеат најмногу милијардери

ОД ФИРМА ВО ГАРАЖА ДО КОМПАНИЈА ВРЕДНА МИЛИЈАРДИ: Како Џеф Безос стана најбогат во светот

ОД ФИРМА ВО ГАРАЖА ДО КОМПАНИЈА ВРЕДНА МИЛИЈАРДИ: Како Џеф Безос стана најбогат во светот