18 Ноември, 2019
0.0361

Стопанствениците од Визбегово втор ден на протест, бараат Шилегов да побрза заради дистрибуцијата

Објавено во: Економија 19 Јуни, 2019

Стопанствениците од погоните од индустриската зона во Визбегово денеска излегоа повторно на протест и побараа од Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, побргу да го реконструира мостот, бидејќи функционирањето на една лента од Јадранската магистрала веќе долго време создава метеж и ја прави нефункционална дистрибуцијата.

Протестот се одржа на потегот од Словенечка, во правец кон Скопје, до крстосницата Момин Поток, каде што се врши реконструкцијата на мостот. Од здужението на зоната Визбегово, која е една од најголемите во Македонија, велат дека ситуацијата е два месеци непроменета а тоа е премногу долго за едно стопанство, кое во овој случај не може да функционира.

– Со излегувањето на протест сакавме да го искажеме нашето незадоволство од предолгата реконструкција на мостот. Не се работи ефективно и токму тоа е причината што реконструкцијата трае предолго. А во индустриската зона на Визбегово функционираат 300 компании и има над пет илјади вработени. Некои, како што се дистрибутивните компании, имаат потреба да излегуваат со возила по неколкупати во денот, а во сообраќајните колони заглавуваат и по половина час, а тоа е огромна загуба. Ова веќе е неподносливо и токму затоа излеговме на протест, велат од Здружението на компании од индустриската зона Визбегово.

Од Градот Скопје вчера реагираа дека реконструкцијата на овој мост е планирано да се изврши во рок од 60 дена. Рокот на изведба на оваа реконструкција во согласност со договорот и проектната документација е до 2 јули годинава, нагласуваат градските власти.


Можеби ќе ве интересира

УТРИНСКИ ФОКУС: ММФ ги кажа забелешките-Минималната плата нема да ја намали сиромаштијата

УТРИНСКИ ФОКУС: ММФ ги кажа забелешките-Минималната плата нема да ја намали сиромаштијата

НА СРЕДИНАТА НА ДЕКЕМВРИ: Од скенирањето фискални, ќе ќарат тие што скенирале

НА СРЕДИНАТА НА ДЕКЕМВРИ: Од скенирањето фискални, ќе ќарат тие што скенирале

„Уни Банка“ во остра конкуренција го зголеми кредитното портфолио за 10 отсто

„Уни Банка“ во остра конкуренција го зголеми кредитното портфолио за 10 отсто

Илија Гечев купи акции во „Макошпед“, на шпедицијата и тргна!

Илија Гечев купи акции во „Макошпед“, на шпедицијата и тргна!

Индустри Сервис подготвува до 9.000 оброци дневно за вработените на пет странски компании во земјата

Индустри Сервис подготвува до 9.000 оброци дневно за вработените на пет странски компании во земјата

ИНСПЕКЦИИ: Транспортен и АХВ најмногу удираат по џебот, „Животна средина“ се бори со кривични пријави

ИНСПЕКЦИИ: Транспортен и АХВ најмногу удираат по џебот, „Животна средина“ се бори со кривични пријави

ТОП ДРЖАВНИ ДОЛЖНИЦИ: МЖ Транспорт борчи 52 милиони евра

ТОП ДРЖАВНИ ДОЛЖНИЦИ: МЖ Транспорт борчи 52 милиони евра

На колку години ќе се пензионираат Германците?

На колку години ќе се пензионираат Германците?

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа

Во соседна земја 34.000 пензионери секој ден одат на работа