19 Ноември, 2018
0.3019
    ALK 8249.6    0%     CEVI 1000.65    0.06%     GRNT 824.44    -0.12%     KMB 5248.77    -0.75%     MERM 1999    -1.09%     MPT 48858.85    -1.15%     MTUR 5000    0%     NEME 1250    0%     OHB 6700    -0.74%     RMDEN14 96.4    0.1%     RMDEN17 96.6    0.1%     RZLE 21    31.25%     SBT 2151    -9.06%     STB 1287.47    0.1%     STBP 1255    0.08%     TETE 2430.04    -2.72%     UNI 2301    -1.16%     VITA 9200    0.12%

Стотици деца го исполнија со звуци паркот Капиштец

Објавено во: Мои пари 12 Јули, 2018

– Насмеани детски лица и звуци од десетици перкусивни инструменти вчера го исполнија со забава и музика паркот Капиштец, каде што се одржа вториот настан во рамките на проектот „На одмор сум во Скопје сум - Општина Центар мисли на мене“.  Музичката работилница ја посетија над 200 деца, инспирирани од слоганот „Остави го таблетот, симни се пред зграда“ и дојдоа со своите родители на двочасовно дружење, пеење и забава.


Веселата атмосфера го потврди правилото дека за добро расположение се потребни само малку музика, зеленило и соседско дружење. Децата активно учествуваа во сите делови од работилницата, чија цел беше музичка едукација преку игра едукативно. Тие учеа за ситни перкусии, имаа можност да ги видат, слушнат и да свират на некои од изложените инструменти, а правеа и свој инструмент од празно шише полно со ориз. Пред нив беа изложени вибрафон, маримба, тапани, кахон, дајре, шејкер, раганела, добош и други интересни и невообичаени перкусивни инструменти. Слушаа и детски песни изведени во живо, а дел од работилницата беше и вежба во која децата го користеа своето тело како инструмент.

Родителите велат дека овие работилници се извонреден начин нивните деца да поминат квалитетно и содржински исполнето време додека се надвор при вообичаените попладневни прошетки.  Тие посакуваат и во иднина, и не само во лето, да се организираат вакви настани.
- Посакуваме да се организираат уште вакви интересни настани за децата. Тие уживаат во ваквите игри, а ова е добра можност и за нас возрасните да се видиме - рече една мајка.


Циклусот детски настани, кои ги организира општина Центар, започна минатата среда со ликовна работилница. Основната цел на проектот е децата да се едуцираат на интересен начин за време на училишниот распуст, но и да се врати маалскиот живот низ населбите во општината. Забавата во Центар продолжува идната среда кога ќе се одржи работилница посветена на театарот.

Следната детска работилница ќе биде посветена на театарот, а ќе се одржи следната среда. 


Можеби ќе ве интересира

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во Скопје вградено второто целосно вештачко срце

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во Скопје вградено второто целосно вештачко срце

Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

Саниран дефектот на Ѓорѓи Димитров раскрсница со Локов

Саниран дефектот на Ѓорѓи Димитров раскрсница со Локов

Освоен 160 МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ: Ова е среќникот

Освоен 160 МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ: Ова е среќникот

Новата сказна „Биби и џиновите“ ги освои и децата и родителите

Новата сказна „Биби и џиновите“ ги освои и децата и родителите

Нема вода на Ѓорѓи Димитров поради дефект

Нема вода на Ѓорѓи Димитров поради дефект

По што се разликува Black Friday во Македонија и во Америка

По што се разликува Black Friday во Македонија и во Америка

Еуромакс Ресоруцес: Поддршката за развој на проектот уште еднаш се потврди со значајното присуство на информативната средба

Еуромакс Ресоруцес: Поддршката за развој на проектот уште еднаш се потврди со значајното присуство на информативната средба

Заменик претседателот на Владата Анѓушев дел од Виенскиот економски форум

Заменик претседателот на Владата Анѓушев дел од Виенскиот економски форум