19 Мај, 2021
0.0260

Стотина студенти измамени: Платиле да заминат на работа во Германија, останаа и без пари и дома

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2017

Туристичка агенција измами околу стотина студенти ширум државата дека ќе им обезбеди работа во Германија, но за возврат студентите добија само лажни ветувања и изговори.

Студентите кои изгубија стотици евра денеска се собраа  пред канцеларијата на агенција за посредување при работа  во Скопје и бараат да им бидат вратени парите што ги дале за да заминат на студентска работа во Германија. Пред агенциите и во Скопје и во Штип тие наидоа на затворени врати и соопштение на кое пишува дека вработените се на годишен одмор.

Како што изјавија студентите лагата ја откриле на 15 минатиот месец кога требало да замине првата група.

Наместо тргнување, измамените слушале грст изговори, а првиот бил дека не пристигнале сите работни дозволи.

Студентите требало да работат во бутиците „Зара“, рестораните на „Мекдоналс“, „Бургер Кинг“ и досега требало веќе да се заминати. Студенти велат дека газдата ветил оти ќе им ги врати парите. 

Се работи за агенцијата „Венера Кемаловски“ а беспомошните студенти го повикуваат господинот Емран Кемаловски,засега неостапен и скриен, конечно јавно да се произнесе за ситуацијата и да ја превземе во целост одговорноста за изиграните студенти.

Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?