21 Јануари, 2019
0.2937
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

СТРАНЦИТЕ НАЈСКАПО ГО ЧИНЕЛЕ: Колку пари им инкасирал Груевски на советниците?

Објавено во: Економија 16 Мај, 2018

Екс премиерот Никола Груевски годишно за советници трошел најмалку 1,73 милиони евра, три пати повеќе од актуелниот премиер Зоран Заев, соопшти вчера владата.

Владата со тоа одговори на повеќедневните критики зошто премиерот има повеќе од 50 советници. Критиките почнаа кога поранешниот командант Хоџа, кој нема високо образование , беше ангажиран како надворешен соработник за безбедност и борба против радикализмот, но поради притисокот од јавноста тој се повлече.

Со соопштението Владата објави и список од 91 советници и „надворешни соработници“ на Никола Груевски од 2006 до 2010 година, со напомена дека тоа не е конечен број, бидејќи недостасуваат податоци за тоа од авторските агенции, како и поради „обемната архивирана документација и нестандардно архивирање“ на документи за соработниците на поранешниот премиер.

Владата додава дека некои од нив примале и плата од 7 000 евра месечно.

ВМРО ДПМНЕ СЕ ПРАВДА

Со демант се јавија од опозицијата.

Од таму го правдаат екс премиерот и актуелен пратеник Груевски дека нивниот тогашен лидер имал само 20 соработници а другите биле дел од администрацијата.

„Од листата што денеска беше објавена од Владата на која фигурираат 91 име како надворешни советници и соработници на Груевски е манипулација. Се работи за 20 лица, додека останатите беа  дел од државната администрација, каде во систематизацијата постои звање советник“, рече вчера Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев.

Кој се офајдил најмногу?

Најголем надомест од 2500 па до 5000 евра месечно добивале странските советници.

За 2500 евра месечно Словенецот Марјан Хрибат го советувал Груевски околу прашања поврзани со туризмот додека Американецот Џорџ Пери за привлекување на странски инвестиции го чинел екс премиерот 5.000 долари месечно.

3000 евра месечно Груевски го плаќал синот на поранешниот амбасадор Ристо Никовски, Александар Никовски додека 4000 евра оделе во џебот на Бртитанецот Колин Џефри . Тој го советувал Груевски околу инвестциите, а почина неодамна во скопски хотел.

Но, за странски инвестиции Груевски го советувал и Александар Никовски, син на поранешниот амбасадор Ристо Никовски, кој за оваа услуга добивал 3.000 евра месечно.

Понатаму, Бртитанецот Колин Џефри, кој неодамна почина во еден скопски хотел, добивал 4.000 евра месечно, советувајќи го премиерот за инвестиции.

25 000 долари годишно пак добивал Израелецот Џошуа Глајтман. Тој делувал како советник на технолошки развој и иновации.


И.С.

Можеби ќе ве интересира

Еве колку можете да заработите во Германија

Еве колку можете да заработите во Германија

ВКРСТЕНО ИНТЕРВЈУ Азески: Владата киксна за персоналецот, Анѓушев: Подготвен сум да работам за ништо, ама не и да изгубам се

ВКРСТЕНО ИНТЕРВЈУ Азески: Владата киксна за персоналецот, Анѓушев: Подготвен сум да работам за ништо, ама не и да изгубам се

ТЕЖОК УДАР ЗА МАКЕДОНИЈА: Познато колку милиони ќе изгубат „Макстил“, „Арчелор Митал“, „ИГМ Трејд“, ФЗЦ „11 Октомври“ и „Металопромет“

ТЕЖОК УДАР ЗА МАКЕДОНИЈА: Познато колку милиони ќе изгубат „Макстил“, „Арчелор Митал“, „ИГМ Трејд“, ФЗЦ „11 Октомври“ и „Металопромет“

ПРЕСВРТ КАЈ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВА: Еве за колку ќе полните резервоари од денес

ПРЕСВРТ КАЈ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВА: Еве за колку ќе полните резервоари од денес

Работници со отказ биле најхрабри во пријавувањето на газдите за неисплатен К-15

Работници со отказ биле најхрабри во пријавувањето на газдите за неисплатен К-15

Македонија со тројца претставници во Давос

Македонија со тројца претставници во Давос

Анѓушев: Размислуваме за закуп на дел од нуклеарната централа „Белене“

Анѓушев: Размислуваме за закуп на дел од нуклеарната централа „Белене“

Одобрена продажбата од Албанија на Комерцијална банка АД Скопје на Тирана Банк

Одобрена продажбата од Албанија на Комерцијална банка АД Скопје на Тирана Банк

Највисоките облакодери изградени во 2018-та. Кина и Шенџен ја предводат листата

Највисоките облакодери изградени во 2018-та. Кина и Шенџен ја предводат листата