24 Октомври, 2020
0.0439

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Објавено во: Свет 18 Септември, 2020

Нова зараза се шири во Кина. 

Повеќе илјади жители од северозападниот дел на земјата се позитивни на бактериското заболување. 

Епидемијата се јави по истекувањето на опасен гас во биофармацевтската компанија за производство на вакцини. Инцидентот се случи помеѓу крајот на јули и крајот на август мината година. Фабриката користела средства за дезинфекција со истечен рок на траење. 

Здравствена комисија во Ланжу, главниот град на провинцијата Гансу, потврди дека 3.245 лица се заболени од бруцелоза, што се пренесува преку контакт со говеда. 

Други 1.401 лице се прелиминарно позитивни на оваа бактерија и досега не е забележана смртност, објави Си-Ен-Ен.

Бруцелозата, позната и како малтешка или медитеранска треска, може да предизвика симптоми како што се главоболки, болки во мускулите, треска и замор.

Дел од симптомите може да станат хронични или никогаш да не исчезнат, како што се артритис или оток во одредени органи.

По истрагата, во фабриката се одземени седум одобренија за ветеринарни лекови, а во февруари претставниците на фабриката се извинија и соопштија дека „строго казнија“ осум лица за кои е утврдено дека се одговорни за инцидентот.

11 јавни болници ќе обезбедат бесплатни и редовни прегледи за заразените пациенти.

И епидемијата на коронавирусот лани се појави во Кина, односно во градот Вухан. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд