11 Август, 2020
0.0200

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Објавено во: Балкан 12 Јули, 2020

Триесет и едногодишната Маја Ш. почина вчера во поморска несреќа во водите во Будва. Во судир на мала јахта и чамец, повреден и Владан Станишиќ, кој бил во чамецот со жртвата.

Поради сомневање дека додека управувал со јахтата, тој нанел сериозна несреќа во вода, полицијата во Будва го уапси седумнаесетгодишниот М.С.

Несреќата се случила околу 14 часот, на морето помеѓу плажата Могрен и островот Свети Никола.

Според информациите од „Вијести“ од полициската управа, обвинителството го товари малолетничкот дека извршил сериозно кривично дело против безбедноста во сообраќајот во врска со кривичното дело предизвикување општа опасност.

Извор од истрагата рекол дека јахтата преминала преку чамецот и го преполовила, по што тој потонал.

„По судирот повредениот Станишиќ се обидел да ја спаси триесет и едногодишната Маја, но таа почина на лице место“, рекол соговорникот.

Можеби ќе ве интересира

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените