26 Октомври, 2020
0.0269

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2020

Коста Јаневски, градоначалникот на Струмица, по состанокот со надлежните служби и инспекциските органи, денес рече дека ќе се интензивираат контролите во наредниот период во угостителските објекти за кои се смета дека има групирања и забави за младите во градот.

- Да се интензивираат сите мерки, да има предупредувања, па и казни, на сите оние кои што не ги почитуваат мерките. Заклучивме дека тоа во момоентов е можеби единственото ефикасно оружје кое треба да го употребиме. Загрижува фактот што највисок процент на новоинфицирани наши граѓани е на возраст од 15 до 30 години. Тие се најприсутни во тие објекти каде што има групирање, рече денеска Јаневски во Струмица.

Во овој регион има стотина заболени, а на социјалните мрежи има постојано поплаки дека има групирања на млади во кафулиња, кои суштински работат како ноќни клубови.

Можеби ќе ве интересира

Нефи Усеини на операција во Турција

Нефи Усеини на операција во Турција

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

Кичеец примен во затворот во Струга

Кичеец примен во затворот во Струга

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира