21 Април, 2021
0.0214

Струмичкиот карневал втора година по ред се откажува поради пандемијата

Објавено во: Македонија 04 Март, 2021

Струмичкиот карневал на маски втора година по ред се откажува поради пандмијата, одлучи карневалскиот одбор.

До 2019 овој традиционален настан се организираше секоја година од 11 до 17 март. Лани веднаш откако беше регистриран првиот случај на коронавирус во државата манифестацијата беше откажана откажанa.

Струмичкиот карневал беше првиот  голем настан во државата кој се откажа со цел заштита на колективното здравје.

Оваа година постоеја шанси истиот да се одржи со разгледување на повеќе сценарија и можности, но до тоа не дојде.

За настанот кој има вековна традиција планирани се неколку настани кои ќе бидат реализирани согласно здравствените протоколи и без масовни собири и групирања.

 „Планот на карневалскиот одбор е да направиме една изложба, да направиме една видео презентација, ретроспектива на карневалите во Струмица. Секако во соработка со центарот за култура да го одржиме и тримерскиот обичај со групата Распеани струмичани“, потврди Ване Ристов од организациониот одбор.Можеби ќе ве интересира

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат