21 Септември, 2021
0.0258

Студената зима може да ја поскапе нафтата

Објавено во: Економија 14 Септември, 2021

Студената зима може да ја поскапе нафтата и таа да чини повеќе од 100 долари за барел. 

Цената може да надмине и 100 американски долари за барел, ако температурите во текот на зимската сезона бидат пониски од очекуваното. Ова стои во анализата на „Bank of America“, цитирана од „Marketwatch“. Американскиот фјучерс на лесна сурова нафта утрово скокна за 1,5 отсто, на 70,75 долари за барел, додека нафтата од типот Брент додаде 1,3 отсто, на 73,84 долари за барел. Експертите на „BoA“, велат дека зголемените приноси од Саудиска Арабија и другите земји на ОПЕК + до одреден степен го неутрализираа растот на побарувачката во последните месеци.

Цените на нафтата на светскиот пазар се зголемија малку минатата недела, затоа што производството на нафта во Мексиканскиот Залив полека закрепнува по ураганот Ида. 

Можеби ќе ве интересира

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Работа има, но фалат работници

Работа има, но фалат работници

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација