29 Мај, 2020
0.0527

Студентскиот Стив Наумов го чека реконструкција-ќе има ли подобри услови за новите академци?

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2019

Се подобруваат условите за живеење на сите студентски домови во Скопје, но исто така и итно ќе се реконструира домот „Стив Наумов“, истакна Дарио Николовски, директор на Држаниот студенстки центар „Скопје“ на прес конференција во Владата.

„На вчерашната владина седница се донесе одлука со која се задолжи МОН итно да го реконструира студенстскиот дом „Стив Наумов“, да се овозможат нормални и подобрени услови. Ќе се работи во блок 1,2 и 3, за да се стават во функција 1221 легло во домот.  Работиме на подобрување на условите и во другите студенстски домови.

Николовски истакна и дека се работи на раззеленување на студенстките домови.

Директорот одговарајќи на новинарско прашање истакна дека во наредниот период ќе се воведат камери низ студенстските домови во Скопје, за да се зголеми хигиената во домовите, за да се види кој и дали студентите придонесуваат за хигиената во студентските домови и дали истата се оддржува на високо ниво.

Како што истакна првиот човек на ДСЦ „Скопје“, прв чекор е обезбедување на подобри услови за живот на студентите во домовите, а потоа да се стави и видео надзор, но исто така и надворешна фирма во наредниот период ќе се грижи за хигиената во студенстските домови.


Можеби ќе ве интересира

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење