23 Мај, 2019
0.0197

Судот одреди притвор за тројца од „Дурмо турс“ за автобуската несреќа кај Ласкарци

Објавено во: Македонија 15 Март, 2019

Три од шесте барања за притвор на Основното јавно обвинителство доцна синоќа се прифатени од страна на судот за автобуската несреќа кај Ласкарци минатиот месец кога животот го загубија 15 патници.

Притворени се возачот кој возел со 100 километри на час и сопственикот и директорот на компанијата „Дурмо турс“ кои манипулирале со тахометарот. Станува збор за лицата со иницијали Д.Б. Р.М. и М.Т за кои судот го прифати предогот на ОЈО.

За две лица за кои обвинителството бараше притвор, судот определи мерка куќен притвор, додека за уште две лица се одредени мерки на претпазливост.

Вчера обвинителството излезе со детали по завршениот извештај од истрагата.Можеби ќе ве интересира

Богоевски: Благодарам на честа, овие две години да ви служам вам и на нашата држава

Богоевски: Благодарам на честа, овие две години да ви служам вам и на нашата држава

Доколку бил на местото на Крсто Мукоски ќе поднел оставка

Доколку бил на местото на Крсто Мукоски ќе поднел оставка

Фонтаните во централното градско подрачје се чистат и подготвуваат

Фонтаните во централното градско подрачје се чистат и подготвуваат

Јавноста ќе има увид за тоа колку троши Пендаровски

Јавноста ќе има увид за тоа колку троши Пендаровски

Функционер на ВМРО-ДПМНЕ удрил лекар во Прилеп

Функционер на ВМРО-ДПМНЕ удрил лекар во Прилеп

Заев по оставката на Богоевски: Човек што си ја сака земјата до небото

Заев по оставката на Богоевски: Човек што си ја сака земјата до небото

Савески: Павле требаше да знае дека кој со ѓаволот тикви сади...

Савески: Павле требаше да знае дека кој со ѓаволот тикви сади...

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Груби: Жал ми е за Богоевски и за неговиот близок член од семејството

Јовески верува дека Интерпол ќе ја објави потерницата за Груевски

Јовески верува дека Интерпол ќе ја објави потерницата за Груевски