04 Декември, 2021
0.0339

Судскиот совет разговара за разрешувањето на Вангеловски

Објавено во: Македонија 10 Септември, 2019


Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледа извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. 

Киро Здравев, претседател на Судскиот совет, потврди дека разрешувањето на Вангеловски е исто така на агендата, но без да открива име и презиме. 

Се предлага разрешување за него и неговите двајца колеги кои заеднички гласале за укинување на притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој во тоа време беше во бегство и осомничен за случајот „Труст“ на СЈО. 

Антикорупциската комисија покрена истрага за Јово Вангеловски под сомнение дека набавил луксузен автомобил за судот, а исто така и за месечни паушали што ги добил за три години, а не требало да ги поседува законски. 

Претседателот на Советот Киро Здравев во изјава пред состанокот не прецизираше дали ќе разговараат за евентуално разрешување на Вангеловски, бидејќи овие точки, според него, не се отворени за јавноста.

Можеби ќе ве интересира

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други

Милион за нови уставни судии, милион за возило на Финансиска полиција: Владата го промени буџетот за в година

Милион за нови уставни судии, милион за возило на Финансиска полиција: Владата го промени буџетот за в година

АМБАСАДАТА СЕ ФАЛИ СО РЕКОРДИ: Кај балканскиот рис и златниот орел во Дубаи дошле 10.000 луѓе за еден ден

АМБАСАДАТА СЕ ФАЛИ СО РЕКОРДИ: Кај балканскиот рис и златниот орел во Дубаи дошле 10.000 луѓе за еден ден