01 Октомври, 2022
0.0275

Сугарески: Доцни изградбата на автопатите, на терен се соочуваме со проблеми

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2017

Добивај вести на Viber

Проектната документација не е во согласност со реалноста што значи терен,  изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Сугарески вели дека доцни изградбата на автопатите, на терен  се соочуваат со сериозни проблеми, но ветува дека делниците ќе се изградат. Проблемите со изградбата на автопатот Охрид - Кичево се сериозни. 

„Проектната документација не е во согласност со реалноста што значи терен, има нестабилност на косините, сериозна бројка објекти за дислоцирање, тука зборувам за електроенергетски објекти, како и проблеми со експропријацијата. Ние како Влада презедовме обврска автопатите Охрид - Кичево и Миладиновци - Штип, како и Смоквица - Демир Капија ги завршиме до крај и тоа ќе биде така-“- вели Сугарески.

Додава дека Владата и ресорното министерство прават сѐ што е во нивна моќ за сериозното намалување на интензитетот на работа на градилиштето да биде зголемен, сѐ со цел колку-толку да бидат испочитувани некои рокови, дел од кои се веќе пробиени како изградбата на автопатот Миладиновци – Штип што требаше да биде готов на 1-ви мај оваа година.

Можеби ќе ве интересира

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Поскапе пајак-службата во Центар

Поскапе пајак-службата во Центар

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа