13 Јули, 2020
0.0473

Сведочењето на Нинџа драматично, но никој не му верува

Објавено во: Македонија 07 Декември, 2018

Правници тврдат дека сведочењето на Александар Василевски Нинџа како обвинет за упадот во Собранието на 27 април на вчерашното судско рочиште не треба да се земе здраво за готово, со оглед на неговото досие и минат труд и дека неговите искази треба дополнително да се проверат и да се поткрепат со поубедливи докази.

Најдраматичен белег од сведочењето остави неговото тврдење дека дента на 27 април пред да се упати во Собранието бил во палатата „Христо Татарчев“, односно во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ за да се види со Сашо Мијалков, но всушност на осмиот спрат имало „штаб“. Истиоот го сочинувале, според Нинџа, Билјана Бришковска, Спиро Ристовски, Митко Чавков, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, кои ги слушал како даваат инструкции по телефон и го координираат упадот на толпата.

„Има многу нејасни работи. Како од толкава партиска машинерија во ВМРО-ДПМНЕ, во тој драматичен ден, покрај сега притворените (Чавков, Јанакиески, Божиновски) во штабот на партијата тој ги видел само Билјана Бришковска Бошковски и Спиро Ристовски? Зошто останал таму, ако таму не го нашол Сашо Мијалков, лицето кое го повикало во 'базата'? Зошто и хотелот 'Мериот' бил база на таков профил на луѓе? Каква соработка имал Василевски со поранешниот директор на УБК, Мијалков, ако наредбите ги примал од Грујевски и Бошкоски. Како успеал точно да утврди со кого разговарале присутните во партискиот штаб?“, се дел од дилемите кои правниците ги поставија за Дојче Веле за кои сметаат дека не е обезбеден одговор.

За нив е и „многу симптоматичен“ и фактот што Василевски во исказот ги посочува токму Бришковска и Ристовски, двајца од потписниците на писмото што неодамна го обелодени поранешниот вицепремиер, Владимир Пешевски, а кои јавно повикаа на помирување и поддршка на осумте независни пратеници и на интегративните процеси на Македонија.Можеби ќе ве интересира

Интервју Јовановиќ: Ти ќе бидеш некој

Интервју Јовановиќ: Ти ќе бидеш некој

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - денеска 88 заболени од КОВИД-19

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - денеска 88 заболени од КОВИД-19

БЕЗ ГРИЖА ЗА КОВИД-19: Свадба во Бутел со 200 гости, журка за нова пицерија во Охрид

БЕЗ ГРИЖА ЗА КОВИД-19: Свадба во Бутел со 200 гости, журка за нова пицерија во Охрид

(ФОТО) Стигнаа последните осум хрватски автобуси - скопјани ќе се возат еколошки

(ФОТО) Стигнаа последните осум хрватски автобуси - скопјани ќе се возат еколошки

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

Во Ваксинце двајца мигранти од Пакистан држеле во заложништво 19 други

Во Ваксинце двајца мигранти од Пакистан држеле во заложништво 19 други

ГО НАШЛЕ ВО БАЧИЛО ЗДРАВ И ЖИВ: планинар од Скопје се одвоил од групата и се изгубил

ГО НАШЛЕ ВО БАЧИЛО ЗДРАВ И ЖИВ: планинар од Скопје се одвоил од групата и се изгубил

ФИЛИПЧЕ: Не очекуваме некој голем наплив на пациенти во болниците во земјава

ФИЛИПЧЕ: Не очекуваме некој голем наплив на пациенти во болниците во земјава

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород