20 Јануари, 2020
0.0233

Сведок во случајот „Таргет-Тврдина“ откри кој се имал пристап до прислушуваните броеви

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2019

Пристап до фолдерите каде биле маркираните броеви имале Сашо Мијалков, Горан Грујевски, Надица Николиќ .

Ова се лицата кои според денешното тврдење на сведокот Марјан Јанколовски, имале привилегија да ги видат броевите, да ги прислушуваат разговорите и да ги читаат СМС пораките.

Сведокот ова го откри ова во денешното судење за предметот „Таргет-Тврдина” за незаконското следење на комуникациите додавајќи дека немал никогаш налог од Звонко Костовски на ливче или усно да маркира некој број.

Сведокот , како што се наведува ги „режел” ЦД-та со снимените разговори кои дел биде со судски наредби, а дел без. Без судска наредба и ги предавал дисковите на Надица Николиќ. Само еднаш имал барање од Горан Грујевски да му сними цедиња со разговори од Зоран Заев.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Можеби ќе ве интересира

Одложени „ТНТ“, „Тендери“ и „Рекет“

Одложени „ТНТ“, „Тендери“ и „Рекет“

Заев ги договара, ама сакал и да растовари осуммината независни пратеници

Заев ги договара, ама сакал и да растовари осуммината независни пратеници

БУГАРСКО ОБВИНИТЕЛСТВО - отпадот не бил опасен, но имало железо, хартија и текстил

БУГАРСКО ОБВИНИТЕЛСТВО - отпадот не бил опасен, но имало железо, хартија и текстил

Се разболеа адвокатите на Катица Јанева

Се разболеа адвокатите на Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Граѓани може да бидат долгорочно оштетени оти ќе имаат помала пензија од реално заслужената

УТРИНСКИ ФОКУС: Граѓани може да бидат долгорочно оштетени оти ќе имаат помала пензија од реално заслужената

КОГА ПОПОТ МНОГУ ЌЕ СЕ ИЗНЕРВИРА - и ќе рече „Вие сте багра народ“

КОГА ПОПОТ МНОГУ ЌЕ СЕ ИЗНЕРВИРА - и ќе рече „Вие сте багра народ“

Петровска: Непознато лице сакало да запали полициско возило и започнало престрелка

Петровска: Непознато лице сакало да запали полициско возило и започнало престрелка

Лиле Стефанова денеска ќе сведочи за „Рекет“

Лиле Стефанова денеска ќе сведочи за „Рекет“

ТЕХНИЧКИОТ ПРЕМИЕР БАРА ОДГОВОРНОСТ, ЛИДЕРИТЕ НЕ МЕНУВААТ СТАВ: Што ќе се случи со законот за ЈО

ТЕХНИЧКИОТ ПРЕМИЕР БАРА ОДГОВОРНОСТ, ЛИДЕРИТЕ НЕ МЕНУВААТ СТАВ: Што ќе се случи со законот за ЈО