20 Февруари, 2019
0.2961
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

СВЕДОШТВА ПО НЕСРЕЌАТА НА АВТОПАТОТ БЕЛГРАД-НИШ: Девојче од Македонија со часови заглавено во кола со мртвите роднини

Објавено во: Балкан 10 Октомври, 2018

Седум луѓе загинаа, додека 27 се повредени во два страотни верижни судири кои вчера се случија на автопатот Белград-Ниш помеѓу Чуприја и Јагодина, а причината за морбидната несреќа најверојатно е густата магла, која вчера утрото ја намалила видливоста на таа делница од патот.

Во сообраќајката каква што не се памети во Србија животот го изгубија пет државјани на Србија и двајца Македонци, а очевидци на несреќата велат дека вчера околу 7,20 часот на автопатот присуствувале на потресни сцени какви што нема ни во филмовите, пренесува српски курир.


Маглата како ѕид

-Се движев од правец Ниш. возев со нормална брзина. Имаше намалена видливост, а кога ја поминав Морава - ѕид. Ништо не гледав, од што имаше толкава магла. Почнав веднаш да кочам. Пристигнав камион пред мене. Успеав да запрам и да излезам, но тогаш возилата почнаа да се удираат. Одеднаш во автомобилот пред себе видев мртва жена, а со неа беа две деца. Се слушаше вриштење и плач“, посведочил еден возач.

Како што се дознава, најпрво околу 7.15 часот дошло до верижен судир во насока кон Белград кога се судриле два автомобили, со кои управувале две жени.

-Возачот на едне камион пришол да им помогне, ја прескокнал хаубата на нивниот автомобил. И тогаш следела катастрофата. На нив налетале седум камиони и исто толку автомобили и сите загинале. Од силината на удирот возачот на камионот останал заглавен меѓу два товарни камиони-ги прераскажува очевидец морбидните глетки.

Само пет минути подоцна, во насока кон Ниш, дошло до друг верижен судир во кој загинале четири луѓе.

-На кампер со германски регистарски таблички налетал камион со кој управувал полски државјанин. Камперот потоа се запалил, а пламенот ја зафатил и кабината на камионот зад чиј волан бил Полјакот. Во тој камион потоа се удриле автомобил, но и други теретни возила - вели еден соговорник на Курир и додава дека за само неколку минути на авто-патот настанал целосен хаос и колапс.

Како вели, во следниот момент во автомобилот на македонски таблици видел заглавено девојче, кое плачело и ја довикувало мајка си.

-Детето со часови беше заглавено во искршениот автомобил. Врескаше и бараше помош, додека на предното седиште мртви беа нејзините двајца роднини со кои патувало. Сиротото дете. Спасувачите едвај дошле до неа, а кога и пришле, била без сознание. Лекарите едвај успеале да ја смират, и тоа со седативи, раскажува потресен очевидец.


Одекнуваа крици и лелеци

По несреќата, полицијата, пожарникари, и лекари на Итната помош со часови ги извлекувале повредените и мртви од згужваните автомобили.

-До некои повредени беше тешко да се дојде, бидејќи беа буквално згмечени меѓу купот од искршени автомобили на колите. По асфалтот имаше расфрлани работи ... Ма, беше страшно. Крв на сите страни, крици и лелекања одекнуваа по автопатот. Беше ужасно, луѓето врескаа-раскажал камионџијата Лубиша Јеремиќ, пренесе српски курир.


Извор/Фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска