22 Септември, 2018
0.3356
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

СВЕТ: Поранешната прва дама на САД, Барбара Буш е тешко болна и не сака да се лекува

Објавено во: Свет 16 Април, 2018

Барбара Буш, поранешната прва дама на САД, е тешко болна и веќе не сака да се лекува, соопшти официјално нејзиното семејство во неделата.

За Г-ѓа Буш, се грижат во нејзиниот дом во Хјустон, Тексас.

92-годишната Буш , кој страда од хронична опструктивна белодробна болест, неколкупати завршила во болница последната година.

„По неодамнешната серија хоспитализации, и по консултација со нејзиното семејство и  со лекари, г-ѓа Буш, која е на возраст од 92 години, одлучи да не бара медицински третман и наместо тоа ќе се фокусира на удобност".

 „Таа е опкружена со семејството што ја обожува  и ги цени многубројните пораки и особено молитвите што ги прима".

Таа и нејзиниот сопруг беа дел од Белата куќа од 1989 до 1993 година.

Г-ѓа Буш е позната по нејзиниот топол, опуштен однос и нејзината духовитост.

„Јас сум фер и јас ги сакам децата и го обожувам мојот сопруг", изјави таа.

Во 1989 година г-ѓа Буш ја основа Фондацијата за семејна писменост за да го охрабри читањето. Таа исто така беше автор на детски дела.

извор и фото: The telegraph


Можеби ќе ве интересира

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди