20 Јули, 2018
0.3609
    ALK 8000.45    -0.15%     CEVI 950    6.98%     GRNT 831.09    2.69%     KMB 5182.91    0.42%     MPT 43620    0.28%     OKTA 4300    -0.02%     PPIV 46500    2.18%     REPL 62100    -2.97%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 96    0%     STIL 130    0.71%     TNB 13942    0.38%     TPLF 1210    10%     TTK 1000    0.1%     UNI 2424.09    -0.04%     ZILU 250    0%

СВЕТ: Поранешната прва дама на САД, Барбара Буш е тешко болна и не сака да се лекува

Објавено во: Свет 16 Април, 2018

Барбара Буш, поранешната прва дама на САД, е тешко болна и веќе не сака да се лекува, соопшти официјално нејзиното семејство во неделата.

За Г-ѓа Буш, се грижат во нејзиниот дом во Хјустон, Тексас.

92-годишната Буш , кој страда од хронична опструктивна белодробна болест, неколкупати завршила во болница последната година.

„По неодамнешната серија хоспитализации, и по консултација со нејзиното семејство и  со лекари, г-ѓа Буш, која е на возраст од 92 години, одлучи да не бара медицински третман и наместо тоа ќе се фокусира на удобност".

 „Таа е опкружена со семејството што ја обожува  и ги цени многубројните пораки и особено молитвите што ги прима".

Таа и нејзиниот сопруг беа дел од Белата куќа од 1989 до 1993 година.

Г-ѓа Буш е позната по нејзиниот топол, опуштен однос и нејзината духовитост.

„Јас сум фер и јас ги сакам децата и го обожувам мојот сопруг", изјави таа.

Во 1989 година г-ѓа Буш ја основа Фондацијата за семејна писменост за да го охрабри читањето. Таа исто така беше автор на детски дела.

извор и фото: The telegraph


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Најубавото море на светот изгледа како депонија

(ВИДЕО) Најубавото море на светот изгледа како депонија

УАПСЕН Е НАПАЃАЧОТ: Kој е човекот кој рани 14 луѓе во автобус?

УАПСЕН Е НАПАЃАЧОТ: Kој е човекот кој рани 14 луѓе во автобус?

НАПАД ВО ГЕРМАНИЈА: Во автобус избодени 14 луѓе

НАПАД ВО ГЕРМАНИЈА: Во автобус избодени 14 луѓе

(ВИДЕО) Хорор во Америка: Ајова погодена од неколку торнада одеднаш, уништени неколку градови

(ВИДЕО) Хорор во Америка: Ајова погодена од неколку торнада одеднаш, уништени неколку градови

Мистериозниот саркофаг отворен, Египет демантира дека е на Александар Македонски

Мистериозниот саркофаг отворен, Египет демантира дека е на Александар Македонски

Путин со шокантни предлози за Трамп - за Украина и за поранешен американски амбасадор

Путин со шокантни предлози за Трамп - за Украина и за поранешен американски амбасадор

РЕВОЛУЦИЈА: Воведуваат работна недела од четири дена

РЕВОЛУЦИЈА: Воведуваат работна недела од четири дена

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Луѓето по пижами бегаа на улица

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Луѓето по пижами бегаа на улица

(ВИДЕО) При изведување акробации жена падна од трапез

(ВИДЕО) При изведување акробации жена падна од трапез