26 Септември, 2022
0.0201

Светска банка: Глобалните зголемувања на каматните стапки може да предизвикаат рецесија во 2023 година

Објавено во: Финансии 16 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Зголемувањето на каматните стапки од страна на централните банки ширум светот може да предизвика глобална рецесија во 2023 година, соопшти Светската банка.

Централните банки ги зголемија стапките „со степен на синхроничност што не е забележан во последните пет децении“ за да се справат со зголемените цени, се вели во извештајот.

Зголемувањето на стапките го прави поскапо задолжувањето, со цел да се намали темпото на пораст на цените. Но, тоа исто така ги прави заемите поскапи, што може да го забави економскиот раст.

Предупредувањето од Светска банка доаѓа во пресрет на состаноците за монетарната политика на Федералните резерви на САД и Банката на Англија, кои се очекува да ги зголемат клучните каматни стапки следната недела.

Во четвртокот, Светската банка соопшти дека глобалната економија е во најсилното забавување по закрепнувањето по рецесијата од 1970 година.

Се вели дека една студија покажала дека „трите најголеми економии во светот - САД, Кина и еврозоната - нагло забавуваат“.

- Под овие околности, дури и умерен удар на глобалната економија во текот на следната година може да ја доведе во рецесија - се вели во извештајот, пренесува Би-Би-Си.

Светската банка, исто така, ги повика централните банки да ги координираат своите активности и „јасно да ги соопштуваат одлуките за политиката“ за да „го намалат степенот на потребните затегнувања“.

Инфлацијата, која е стапката со која растат цените, достигна највисоко ниво во последните 40 години во САД и Велика Британија во последните месеци.

Ова беше поттикнато од поголемата побарувачка со олеснување на пандемиските ограничувања и бидејќи војната во Украина ги зголеми цените на енергијата, горивото и храната.

Како одговор, креаторите на политиките на централната банка ги зголемија каматните стапки за да ја заладат побарувачката од домаќинствата и бизнисите.

Сепак, големите зголемувања на стапката го зголемуваат ризикот од рецесија бидејќи може да предизвика забавување на економијата. Централните банки обично не водат политички одлуки од нивните колеги. Тие, сепак, во минатото ги координираа своите активности за поддршка на глобалната економија.

Во 2007 година, глобалната финансиска криза беше предизвикана од хипотекарната криза во САД. Ова се претвори во целосен крах по колапсот на инвестициската банка Леман Брадерс во септември 2008 година. Еден месец подоцна, ФЕД, заедно со Европската централна банка и централните банки во Канада, Шведска и Швајцарија, заеднички ги намалија своите клучни каматни стапки.

Тие во соопштението велат дека „интензивирањето на финансиската криза ги зголемило надолните ризици за растот и со тоа дополнително ги намалило нагорните ризици за стабилноста на цените“.

- Затоа е оправдано одредено олеснување на глобалните монетарни услови - додаваат тие.

Можеби ќе ве интересира

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

КОМПАНИИТЕ НАГРНАА ПО КРЕДИТИ, РИЗИЧНИ ЗАДОЛЖУВАЊАТА ВО СТРАНСКИ ВАЛУТИ, затегнувањето на монетарната политика ќе ги направи кредитите уште поскапи

КОМПАНИИТЕ НАГРНАА ПО КРЕДИТИ, РИЗИЧНИ ЗАДОЛЖУВАЊАТА ВО СТРАНСКИ ВАЛУТИ, затегнувањето на монетарната политика ќе ги направи кредитите уште поскапи

ГРАЃАНИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ЖАЛАТ ЗА ДЕБИТНИТЕ И КРЕДИТНИТЕ КАРТИЧКИ, НБ со анализа на поплаките од корисниците

ГРАЃАНИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ЖАЛАТ ЗА ДЕБИТНИТЕ И КРЕДИТНИТЕ КАРТИЧКИ, НБ со анализа на поплаките од корисниците

БАНКАТА НА АНГЛИЈА ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ, поскапувањата поттикнаа раст за половина поен втор месец по ред

БАНКАТА НА АНГЛИЈА ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ, поскапувањата поттикнаа раст за половина поен втор месец по ред

ДОЛАРОТ СЕ ПОЈАК ОД ЕВРОТО, српски експерти со совети дали треба да се променат навиките на штедење

ДОЛАРОТ СЕ ПОЈАК ОД ЕВРОТО, српски експерти со совети дали треба да се променат навиките на штедење

Шефицата на ММФ предупредува: Ако не се ублажи инфлацијата ќе има „луѓе на улица“

Шефицата на ММФ предупредува: Ако не се ублажи инфлацијата ќе има „луѓе на улица“

Инфлацијата руши рекорди: Шири Ланка на врвот, во август стапката достигна 70,2 отсто

Инфлацијата руши рекорди: Шири Ланка на врвот, во август стапката достигна 70,2 отсто

ЗАШТЕДИТЕ РАСТАТ И ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА, дали стравот од поголема немаштија ги тера граѓаните да штедат?

ЗАШТЕДИТЕ РАСТАТ И ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА, дали стравот од поголема немаштија ги тера граѓаните да штедат?

ФЕД ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТИТЕ, ова е највисоко ниво во последниве 15 години

ФЕД ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТИТЕ, ова е највисоко ниво во последниве 15 години