26 Ноември, 2020
0.0198

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

Објавено во: Свет 08 Јули, 2020

Експертите на Светската здрватсвена организација ќе патуваат во Кина за да работат заедно со нивните кинески колеги за да подготват научни планови со кои ќе го овозможат идентификувањето на животинскиот извор на вирусот САРС-КОВ-2, соопштија на последниот прифинг од СЗО.

Според нив, искуствата покажуваат дека идентификувањето на потеклото на вирусните заболувања се покажа комплексно во минатите епидемии во различни земји.

-Добро планираната серија научни истражувања ќе ги унапреди сознанијата за резервоарите на вируси кои ги содржат животните и начинот на кои тие се пренесуваат на луѓето. Целиот процес може да доведе до натамошно меѓународно научно истражување и соработка на глобално ниво, информираат од СЗО.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

На 60 години почина Диего Марадона

На 60 години почина Диего Марадона

Се ближи Божиќ - Европа ги олабавува мерките

Се ближи Божиќ - Европа ги олабавува мерките

Поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5Г мрежи само врз основа на националноста

Поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5Г мрежи само врз основа на националноста

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Четвртина од Италијанците веруваат дека коронавирусот е создаден за контрола на луѓето

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Четвртина од Италијанците веруваат дека коронавирусот е создаден за контрола на луѓето

Коронавирусот прво се појавил во Европа, па дури потоа во Кина?

Коронавирусот прво се појавил во Европа, па дури потоа во Кина?

Ентони Фаучи прогнозира какви размери ќе има вирусот до крајот на годинава

Ентони Фаучи прогнозира какви размери ќе има вирусот до крајот на годинава

ЗА СИТЕ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ СО АВИОН - вакцината против ковид ќе биде задолжителна?

ЗА СИТЕ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ СО АВИОН - вакцината против ковид ќе биде задолжителна?