14 Јули, 2020
0.0405

СЗО ПОРАЧУВА: Ова не е ниту приближно до крајот, да се лоцираат контактите и да се изолираат лицата за да не се шири вирусот

Објавено во: Свет 30 Јуни, 2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом на последната прес конференција за состојбата со корона вирусот во светот изјави дека единствената најважна интервенција за спречување на ширењето на корона вирусот може да ја спроведат голем број професионалци така што ќе ги лоцираат контактите кои го шират вирусот и притоа да ги изолираат овие лица.

-Постојат чекори што сите земји можат да ги преземат за да го потиснат ширењето на вирусот. Тврдењата на некои земји дека има премногу контакти за пребарување и дека самиот процес е премногу тежок, не се прифатливи, истакна директорот на СЗО.

СЗО и8 во изминатиот период повеќе пати апелираше до властите во државите деказапирањето на пандемијата на Ковид-19 бара силна стратегија за следење контакти, интензивен процес за пронаоѓање луѓе кои биле во контакт со заразените лица и нивна изолација.

-Системот на следење и откривање на контактите мора да продолжи бидејќи пандемијата не покажува знаци на забавување, туку напротив се забрзува. Суровата реалност е дека ова не е ниту приближно до крајот, најлошото допрва следува, истакна Аданом. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки