19 Јануари, 2022
0.0296

СЗО предупредува дека омикрон е опасен сој

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2022

Омикрон е опасен сој на коронавирусот. Се шири со брзина каква што светот досега не видел, велат од Светската здравствена организација(СЗО). 

Генералниот секретар на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денеска предупреди дека овој сој е опасен. 

Вели дека иако има благи симптоми, тој останува опасен вирус, особено за оние кои не се вакцинирани. 

„Поголемото пренесување на вирусот значи и повеќе хоспитализации, повеќе смртни случаи, повеќе луѓе неспособни за работа, вклучувајќи ги и наставниците и здравствените работници. Исто така, постои опасност од нов сој што може да биде попренослив и смртоносен од омикронот“, изјави генералниот секретар на СЗО.

Мајкл Рајан, директорот за Европа на СЗО, на истата прес-конференција изјави дека коронавирусот „не е лесна болест“, туку болест што може да се спречи со вакцини.

Омикрон доминира и во соседството. Тој се појави лани во Јужна Африка и потоа се прошири во целиот свет. 

Во светот досега од коронавирусот починаа над 5.5 милиони луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви