19 Септември, 2020
0.0295

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

Објавено во: Економија 10 Август, 2020

Албанската опозиционерка Јорида Табаку на вчерашната прес-конференција рече дека деловната клима во земјата е „задушувачка“, притоа потенцирајќи дека албанските бизниси избираат да инвестираат во странство. Со забелешка на Фејсбук, Табаку пишува дека албанските бизниси инвестирале 1,3 милијарди евра надвор од Албанија, повеќето од нив префрлени во Северна Македонија.:

- Албанските бизниси имаат инвестирано 1,3 милијарди евра надвор од Албанија, а повеќето отидоа во соседна Северна Македонија. Не само што не привлекуваме странски инвестиции, туку исто така не ги убедуваме локалните бизниси да инвестираат во Албанија. 

Бидејќи премиерот во заминување (Еди Рама) создаде најзапрепастувачка клима за албанско вработување, инвестиции и претприемништво. Наместо да и помогне на економијата, Владата на Рама злоупотреби и украде дури 13 проценти од БДП, приближно колку и изгубените инвестиции во Албанија.

Овие милијарди евра и илјадници работни места изгубени за Албанците, нашиот сосед ги зеде од нас како резултат на про-бизнис фискална и економска политика. Само за 2019 година вредноста што ја изгубивме беше дури 10 проценти од БДП“, напиша поранешната пратеничка на Фејсбук, пренесува албанскиот Топ-Чанел.

Табаку ги повика албанските бизнисмени да не трошат милијарди во странство, туку да се борат заедно за нови инвестиции и да обезбедат работни места со пристојни плати во Албанија.


Можеби ќе ве интересира

Одржана 36. сесија на Клубот на истражувачите

Одржана 36. сесија на Клубот на истражувачите

А1 Македонија: Зачуваниот мобилен интернет може да го размените за друга услуга

А1 Македонија: Зачуваниот мобилен интернет може да го размените за друга услуга

Јосифовски побара од Бесими да се укине царината за увоз на природен гас

Јосифовски побара од Бесими да се укине царината за увоз на природен гас

Мукаетов до Бесими: Да не плаќаме двојно данок за дополнителното здравствено осигурување на вработените

Мукаетов до Бесими: Да не плаќаме двојно данок за дополнителното здравствено осигурување на вработените

Десет милиони евра од државата како гаранции за кредити на фирмите

Десет милиони евра од државата како гаранции за кредити на фирмите

Лошите временски услови предизвикаa елементарна катастрофа кај голем дел од лозовите насади во тиквешкиот регион

Лошите временски услови предизвикаa елементарна катастрофа кај голем дел од лозовите насади во тиквешкиот регион

СТАРОНОВИ ИНВЕСТИЦИИ: Киел ќе гради нова фабрика во тетовската зона, ама не смее да го затвори објектот во Желино

СТАРОНОВИ ИНВЕСТИЦИИ: Киел ќе гради нова фабрика во тетовската зона, ама не смее да го затвори објектот во Желино

ЗБОГУМ ПОНИСКИ КАМАТИ НА КАРТИЧКИ И НА МИНУСИ - со вонредната состојба заврши и пониската затезна каматна стапка

ЗБОГУМ ПОНИСКИ КАМАТИ НА КАРТИЧКИ И НА МИНУСИ - со вонредната состојба заврши и пониската затезна каматна стапка

Министерството за економија започна да ги исплаќа ваучерите за домашен туризам, најголемата заработка засега е 50.000 евра

Министерството за економија започна да ги исплаќа ваучерите за домашен туризам, најголемата заработка засега е 50.000 евра