22 Август, 2019
0.0209

Taчи: Да излезете и да гласате затоа што тоа е најголемиот патриотизам

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2018

Граѓаните да излезат да гласаат на референдумот, повика денеска косовскиот претседател Хашим Тачи, на заедничката прес -конференција со премиерот Зоран Заев.

Тој рече дека тие треба да заокружат „за“ и да го искористат историскиот момент за земјата со цел стабилност и мир на регионот.

„Јас сакам да верувам дека учеството на граѓаните ќе биде масовно. Не само за да гласаат „за“, туку и да се постигне цензусот од над 50 проценти. Така што мојата порака пред сè како човек и како пријател на оваа држава и на евроатланската Македонија е да излезете и да гласате затоа што тоа е најголемиот патриотизам што може еден граѓанин да го направи за својата татковина и за Македонија“- вели Тачи.

Според него, граѓаните треба да излезат и да гласаат „за“ на претстојниот референдум и да се постигне цензусот, затоа што се работи за историски момент за Македонија, кој треба да се искористи и кој ќе значи мир и стабилност за целиот регион, вклучително и Косово, порача косовскиот претседател Хашим Тачи по средбата со премиерот Зоран Заев во Владата. Вели дека иднината на двете соседни земји е да се стремат кон членство во ЕУ и НАТО.

Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци