16 Февруари, 2019
0.3594
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Тачи: Со поголемо задоволство би седнал на маса со ѓавол отколку со Александар Вучиќ

Објавено во: Балкан 07 Ноември, 2018

Koсовскиот претседател, Хашим Тачи, пред продолжението на дијалогот со Србија изјави дека попрво би водел дијалог со ѓаволот отколку со српскиот колега, Александар Вучиќ.

За приштинската агенција „Косовапрес“, тој ги оцени како тешки состаноците кои ги има со Вучиќ.

Вели дека Вучиќ е тежок соговорник и истовремено оптоварен. 

„Можам да кажам дека со поголемо задоволство би седнал на маса со еден ѓавол отколку со Александар Вучиќ затоа што тој со сиот свој потенцијал, сиот арсенал на Србија работи на растурање на Косово како држава. Секако дека ќе го издржам тоа, но тоа не е доволно во соочувањето со Србија“, изјави Тачи.

Тој додава дека на утрешниот состанок во Брисел не може да дојде до договор и дека во неговата финализација ќе учествува целиот политички спектар.

Вучиќ и Тачи утре ќе остварат средба во Брисел на највисоко ниво и со посредство на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, соопшти Службата за надворешни работи на ЕУ.

Се очекува тие да ја потврдат нивната подготвеност во интензивирање на напорите да постигнат правно обврзувачки договор за нормализација на односите меѓу двете земји. 

Односите меѓу двете земји се вложени откако Косово воведе санкции за српски производи. 

По одлуката на косовската Влада да ги зголеми царините за производи од Србија и Босна и Херцеговина за десет отсто, Европската комисија денеска побара итно објаснување и повлекување на мерката, јави дописничката на МИА од Брисел.

Можеби ќе ве интересира

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите