22 Ноември, 2019
0.0344

Таи ја поздрави новата функција на Палмер

Објавено во: Балкан 31 Август, 2019

Kосовскиот претседател Хашим Тачи денеска му честиташе за назначувањето на Метју Палмер за специјален претставник на САД за Западен Балкан и ја поздрави зголемената улога на Америка.

„Ја поздравувам засилената улога на САД во интегрирањето на Косово и целиот наш регион во евроатлантски клуб на нации“, напиша Тачи на својот профил на Твитер.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера го назначи функционерот на Стејт департмент Метју Палмер за свој специјален претставник за Западен Балкан.

Палмер ќе продолжи да работи како заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија.


Можеби ќе ве интересира

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески