24 Октомври, 2020
0.0183

Тајкуните во САД побогати за 845 милијарди долари во кризата

Објавено во: Економија 19 Септември, 2020

Џев Безос, Бил Гејтс, Марк Закерберг и други американски милијардери забележаа вртоглав раст на нивното богатство во последните шест месеци.

Студијата покажа дека овој раст го зголеми богатството на најбогатите Американци од 2,95 трилиони на 3,8 трилиони долари. На списокот на луѓе кои заработуваат најмногу се сопственикот на Тесла, Илона Маск, сопственикот на Оракл, Лари Елисон и поранешниот градоначалник на Мајкл Блумберг, Мајкл Блумберг. Студијата се базира на податоци за индивидуално богатство следени од Форбс.

Дури и Колинс, директор на програмата за истражување на нееднаквоста на Институтот за политички истражувања, кој е исто така ко-автор на извештајот, рече дека е шокиран од бројките, додавајќи дека кризата ја зголемува веќе постоечката нееднаквост во Америка.

„Мислев дека можеби шест месеци по почетокот на пандемијата, работите ќе дојдат на свое место - дека сите ќе бидат погодени“, изјави Колинс за Си-Ен-Ен Бизнис.

„Разликата е остра меѓу профитот остварен од милијардерите и економската мизерија што постои низ нашата земја. Тоа ја драматизира нееднаквата жртва и профитерскиот елемент на акумулацијата на богатството на врвот“.

Пандемијата доведе до најголема криза кога станува збор за невработеноста од Големата депресија, со стапка на невработеност која достигна дури 14,7 проценти во април, додека се намали на 8,4 проценти во август. Од почетокот на февруари во САД се изгубени 11,5 милиони работни места. Невработеноста е дури четири пати поголема отколку пред пандемијата.

Многу „скокови“ на богатството се поврзани со скок на вредноста на компаниите.

Акциите на Амазон се зголемија за повеќе од 60 проценти оваа година. Како резултат на тоа, богатството на Безос порасна за 55,2 милијарди од 8 февруари и сега тој е со богатство од 200 милијарди долари, најбогатата личност во светот.

Вкупното богатство на Алис, Џим и Роб Волтон, чие семејство го основаше „Волмарт“, од февруари порасна за повеќе од 60 милијарди, бидејќи профитот на овој малопродажен гигант скокна на скоро 80 ​​проценти од година во година, 6,4 милијарди во вториот квартал на 2020 година.

Богатството на основачот на Гугл порасна за повеќе од 18 милијарди долари од февруари, додека богатството на Илон Маск порасна за дури 70 милијарди долари во истиот период, со што стана трета најбогата личност во светот.

Споредувајќи ја коронската криза со Големата депресија, Колинс истакнува дека е изненаден што нееднаквиот економски товар е на сметка на сиромашните и средната класа, во споредба со богатите. Тој исто така рече дека Конгресот мора да ги „поправи корумпираните“, односно она што води до фактот дека целиот товар паѓа на работничката класа, наместо на богатите. Во спротивно, вели тој, сегашната концентрација на богатство ќе ја промени Америка на ужасен и непоправлив начин.

"Неколку луѓе ќе имаат огромна моќ да ја кројат економијата, политиката и медиумите. Никој од нас не сака да живее во такво општество, каде што на вашата главна улица веќе нема 100 продавници, туку само магацини на Амазон", рече Колинс.


Можеби ќе ве интересира

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Николоски: Собранието нема да стаса, нема да има субвенции на плати за октомври

Николоски: Собранието нема да стаса, нема да има субвенции на плати за октомври

Ковачевски: Мерките за граѓаните и стопанството не се задоцнети

Ковачевски: Мерките за граѓаните и стопанството не се задоцнети

Детали: Кога се аплицира и кој ќе добива субвенции за плати

Детали: Кога се аплицира и кој ќе добива субвенции за плати

Нова владина одлука: Електронски наместо хартиени фактури

Нова владина одлука: Електронски наместо хартиени фактури

Се намалува ДДВ за храна и пијалоци во ресторани и сендвичарници

Се намалува ДДВ за храна и пијалоци во ресторани и сендвичарници