30 Јуни, 2022
0.0280

Талат Џафери ќе ги координира партиите во Собрание за да се решат локалните избори

Објавено во: Македонија 13 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Новиот собрански спикер Талат Џафери ќе направи напори да ги седне на иста маса парламентарните партии и да обезбеди консензус за политичко решение на состојбата во која на градоначалниците и советите на општините на 15 мај им истекува мандатот.

Затоа во понеделник претседателот на Собранието Талат Џафери закажа координација меѓу претставниците на сите парламентарни партии за локалните избори. 

Ако шефовите на пратеничките партии се договорат околу датумот за локалните избори, истиот ден можно ќе биде и одржување на собраниска седница за измени на законите за продолжување на рокот на надлежностите на градоначалниците.

Засега прашање е дали ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на оваа или било која друга координација закажана од Талат Џафери за кој велат дека е нелигитимен претседател на Собранието и бараат од СДСМ да се одржат брзи локални заедно со парламентарни избори.


Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО