25 Мај, 2018
0.3625
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Талат Џафери планира преземање на гостиварскиот огранок од Бејта

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2018

Собранискиот спикер Талат Џафери во овој период кога нема обемна легислативна агенда на дневен ред има време да се бави со внатрепартиски прашања, секако доколку им се верува на дел од албанските портали кои пренесуваат дека има интерес внатре во ДУИ да дојде до промени во Гостивар и избор на нов претседател на општинскиот огранок.

Главните причини за незадоволство кон Бејта кој на повеќе наврати беше градоначалник на општина Гостивар, лежи во тоа што тој ги изгуби последните локални избори кога му беше предизвикувач Арбен Таравари од Алијансата. 

Гостивар е една од поретките големи општини кои ДУИ ги загуби и само тамо не профункционира коалицијата со СДСМ и останатите партии од обединетиот блок. Фактор беше и високиот процент на излезеност бидејќи македонските гласачи беа доста вознемирени од најавите за двојазичност и кантонизација што за нив би било голем неуспех и практична одвоеност од централниот дел на земјата. 

Сепак, во Гостивар не успеваше премногу националистички или популистичка реторика, туку прашањето беше дали може да се избере градоначалник кој ќе се справи веднаш со локални проблеми како депонии, атмосферски канализации и мирен соживот. Во тој профил најдобро се вклопи Таравари, при што Бејта немаше што повеќе да понуди.

Можен наследник на Бејта во Гостивар е Газменд Сејфули од младинскиот форум на ДУИ. Токму тука лежи и притисокот на Џафери кој има висок авторитет во партијата како носител на третата најмоќна функција во Република Македонија, а имал и поддршка од членови на самото раководство за да се отвори патот за нови и млади кадри кои ќе понудат свежина во општината.

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје