27 Октомври, 2021
0.0234

Талат Џафери: Рано е за анкетна комисија за трагедијата во Тетово

Објавено во: Македонија 28 Септември, 2021

Засега е преуранета иницијативата за формирање на Анкетна комисија за трагедијата во Тетово, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешниот бруфинг со медиумите.

„Сметам дека иницијативата за Анкетна комисија е прерана, поради фактот што не се дадени целосни податоци од истражните и судските органи и обично Анкетните комисии во Собранието се формираат откако надлежните органи ќе завршат и дадат мислење или заклучок за тоа што се случило ", рече собранискиот спикер.

Според Џафери, Собранието не може да дејствува паралелно со судските органи и тоа би било класичен упад на законодавниот дом во работата на судството.

„Барањето е преурането, анкетна комисија не разгледува надлежности на извршни и судски органи“, додаде Џафери со став дека ваквата иницијатива дополнително е во функција на политичката изборна кампања.

Основањето на Анкетната комисија беше предложена од опозицијата, но бидејќи уставното име на земјата не беше споменато во предлогот, тоа беше одложено. Не е поднесена повторно.

Во трагедијата во Тетово, 14 луѓе го загубија животот, а 12 други беа повредени од пожарот што ја запали модуларната болница вечерта на 8 септември.

Истражните тела се уште не излегле со првичната верзија за тоа кои се причините што довеле до пожар во модуларната болница во која се лекувале пациенти со „Ковид-19“.


Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада